Loď Ocean Viking nakonec zakotví na Maltě. Země stála před dilematem, píší místní novináři

© Shutterstock

Loď Ocean Viking provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 356 africkými migranty zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. Oznámil to dnes maltský premiér Joseph Muscat.

Francouzská vláda informovala, že převezme 150 z nich. Posádka lodi nabrala běžence ve vodách u Libye při několika záchranných operacích před dvěma týdny.

„Po jednáních s Evropskou komisí a zeměmi EU, konkrétně Francií a Německem, Malta souhlasila, že se zapojí do řešení patové situace lodi Ocean Viking,“ napsal na Twitteru premiér Joseph Muscat. Doplnil, které země migranty převezmou, a uvedl, že žádný z nich nezůstane na Maltě.

Asi půlmilionová Malta, jejíž rozloha je menší než území Prahy, uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud země EU neslíbí, že je převezmou. Stejně to dělá od loňska i Itálie, jejíž vláda tak činí v rámci své přísné protiimigrační politiky.

Jak píše lokální medium MaltaToday, ostrovní země stála před dilematem. „Není to jednoduché rozhodování. Na papíře je maltská vláda v právu, když zmiňuje, že zodpovědnost leží na jiných zemích – jmenovitě Španělsku a Itálii – a také když říká, že se Itálie snaží odmítáním vlastních mezinárodních závazků donutit Maltu k aktivitě. Být papírově v právu ale nutně neznamená udělat správnou věc. Cenou za to, že si Malta bude stát za svým, je 500 lidí na moři v ostrém srpnovém slunci,“ píše MaltaToday v komentáři, o který se portál podělil s redakcí EURACTIV.cz.

Kauza lodi Ocean Viking byla dosud trochu v mediálním stínu lodi Open Arms, provozované španělskou nevládní organizací, která po téměř třech týdnech vylodila tento týden osm desítek afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa. Do přístavu se dostala až díky rozhodnutí tamní prokuratury.

Na palubě lodi Ocean Viking je 356 migrantů, jsou mezi nimi čtyři ženy a 103 nezletilých, většina ve věku od 15 do 18 let. Pocházejí z desítky afrických zemí, většina je ze Súdánu.

Itálie své přístavy lodím s migranty neotevře, pomoc ale nabízí Španělsko

Záchranné lodě Open Arms a Ocean Viking, které mají na svých palubách stovky zachráněných migrantů, se stále nacházejí ve Středozemním moři u Itálie. Open Arms nyní čeká na povolení k zakotvení na italském ostrově Lampedusa, Itálie jej ale odmítá vydat.