Litva pohrozila zablokováním evropsko-ruské dohody

Litevská vláda rozhořčená zastavením dodávek ruské ropy do země oznámila, že se zřejmě připojí k Polsku a bude blokovat vznik nové smlouvy mezi EU a Ruskem.

Transněft, ruský státem řízený provozovatel rozvodné sítě uzavřel spojení s rafinérií Mazeikiu Nafta, která je jedinou rafinérií v pobaltských republikách, poté, co byly vloni v červenci hlášeny úniky ropy. V souvislosti s tím se vynořily spekulace, že se Rusko snaží využít blokády k snížení hodnoty rafinérie Mazeikiu a chce touto cestou donutit polskou společnost PKN Orlen, která porazila ruského rivala v boji o převzetí rafinérie, aby se své akvizice vzdala.

Zástupce ministra zahraničí Zygimantas Pavilionis pro agenturu Reuters sdělil, že by rád toto téma nadnesl na nadcházejícím setkání Evropské rady 8.-9.března v Bruselu. „Domníváme se, že by EU měla tento proces ovlivňovat. Vyzvali jsme již předsednictví, ale dosud se nic nestalo.“ Pavilionis dále zpochybnil motivaci Ruska: „Únik je možné opravit během několika týdnů, ale uplynulo již 8 měsíců a stále se nic neděje. Jde o politický čin.“

Transněft uvedl pro ruský portál Kommersant, že zkoumání potrubí pokračuje a dodávky nebudou obnovené dříve než v březnu. V případě, že se zjistí, že potrubí není možné opravit, vyžádá si stavba nového až dva roky.

Rozhovory mezi EU a Ruskem o dalekosáhlé dohodě o spolupráci vetovalo vloni v listopadu Polsko poté, co Rusko uvalilo embargo na dovoz polského masa.

Obavy z příliš velké závislosti na ruských energetických dodávkách vedly tři pobaltské republiky a Polsko k dohodě nad výstavbou nové jaderné elektrárny na území Litvy. Stavba by měla být dokončena do roku 2015.

Litevský prezident Valdas Adamkus pro Reuters v pátek sdělil: „Mezi Litvou, Lotyšskem, Estonskem a Polskem došlo k dohodě, který by měla zajistit energetickou nezávislost stavbou více než jednoho jaderného reaktoru“. Premiér Gediminas Kirkilas uvedl, že dohoda o stavbě nové elektrárny má být podepsána v polovině roku 2008, výběrové řízení na dodávku reaktorů by mělo proběhnout do začátku roku 2009.