Libye a Malta chystají spolupráci v boji s nelegální migrací

© EPA

Malta a Libye otevřou v červenci ve svých metropolích koordinační střediska, jejichž úkolem bude bránit nelegální migraci ve Středozemním moři. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na maltské oficiální zdroje. Práci center bude financovat Malta, která si dlouhodobě stěžuje, že v rámci Evropské unie na ní leží nepřiměřená zátěž spojená s uprchlíky.

Na zřízení středisek se dohodla libyjská vláda národní jednoty vedená premiérem Fáizem Sarrádžem a maltská vláda. Podle protokolu budou na každém pracovišti tři zaměstnanci.

Malta nyní odmítá přijímat další lodě s uprchlíky, kteří byli zachráněni na moři. Nyní je jich 425 na hranici maltských vod na čtyřech lodích najatých maltskými úřady. Valletta požaduje, aby si je rozebraly jiné evropské země, a ve středu se pro to vyslovila také Evropská komise.

Maltský ministr zahraničí Evarist Bartolo v parlamentu ve středu řekl, že „je povinností EU dospět s Libyí k všeobecné dohodě, která omezí nelegální imigraci“. „Množství uprchlíků přijíždějících na Maltu je ve srovnání s ostatními evropskými státy nepřiměřené,“ dodal. Od roku 2005 podle něj bylo do jiných zemí umístěno jenom osm procent z běženců, kteří dorazili na ostrov.

Loď Ocean Viking nakonec zakotví na Maltě. Země stála před dilematem, píší místní novináři

Loď Ocean Viking provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 356 africkými migranty zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko.

Malta chce Evropské komisi navrhnout navýšení finanční pomoci Sarrádžově vládě. Má to umožnit lépe zajistit jižní libyjskou hranici a odhalovat sítě převaděčů. Valletta také navrhuje financovat nové „námořní prostředky“, které umožní bránit práci převaděčů.

Své přístavy pro uprchlíky stejně jako Malta uzavřela také Itálie. Obě země to zdůvodnily nutností bránit šíření koronaviru.

Nová námořní operace EU startuje, situace v Libyi se dramatizuje

Odkládaná námořní mise EU s úkolem dohlédnout na zbraňové embargo vůči Libyi začne brzy fungovat. Vůdce Libyjské národní armády Chalífa Haftar v pondělí odstoupil od dohody s OSN z roku 2015, čímž snížil šance na diplomatické řešení konfliktu v zemi.