Kypr pomohl stovce syrských uprchlíků. Úspěch v záchraně migrantů na moři hlásí i španělská organizace

[© Shutterstock/MarcoPachiega]

Do přijímacího střediska umístily úřady na Kypru celkem 120 syrských uprchlíků. Skupina se na ostrov dostala lodí z Turecka a kromě dospělých je v ní také 20 dětí včetně 14, které jsou bez doprovodu. Další záchrannou operaci na moři dnes ohlásila španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. Její loď pomohla u libyjského pobřeží 73 uprchlíkům z člunu.

Kyperská policie dnes podle agentury AP oznámila, že ve skupině 120 Syřanů je 97 mužů, 20 dětí a tři ženy. Za každé místo ve člunu převaděčům zaplatili 4000 dolarů (asi 92 tisíc korun).

Jejich člun byl nalezen ve středu u jihovýchodního cípu Kypru, odkud byl eskortován do přístavu. Syřané řekli, že vypluli z jihotureckého Mersinu, když předtím v několika skupinách přešli syrsko-tureckou hranici.

Kyperské úřady upozorňují, že příliv uprchlíků vyčerpává ubytovací kapacity na ostrově, a požádaly ostatní členské země Evropské unie, aby se podílely na řešení.

Východ EU nesmí odmítat sdílet zátěž plynoucí z migrace, říká řecký premiér

Nelze využívat výhody schengenského prostoru volného pohybu a zároveň odmítat dělit se o zátěž plynoucí z migrace, jak to dělají některé východoevropské státy. Ve dnešním vydání německého listu Handelsblatt to řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Španělská záchranná operace

Ve skupině, kterou zachránilo plavidlo Open Arms, jsou dvě děti ve věku tří a čtyř let, 24 nezletilých lidí bez doprovodu, 4 ženy a 69 mužů. Podle španělské organizace někteří z běženců mají na těle jizvy po zásahu střelnou zbraní, trpí šokem a podchlazením.

Ve středu jiná humanitární loď Ocean Viking zachránila na moři u Libye 30 uprchlíků.

V říjnu se do EU dostalo téměř 17 tisíc běženců, což je méně než v září. Za prvních deset měsíců letošního roku se počet nových uprchlíků snížil o 16 procent na 107 900 lidí. Trasu přes východní Středomoří si zvolily dvě třetiny z nich.