Kroes: Komise v případě maďarského mediálního zákona neustoupí

Neelie Kroes, eurokomisařka pro digitální agendu; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Sebastiaan ter Burg.

Pokud se prokáže, že kontroverzní mediální zákon v Maďarsku porušuje regule EU, Evropská komise neustoupí a bude vyžadovat, aby Budapešť své pochybení napravila. Včera (11. ledna) to prohlásila evropská komisařka zodpovědná za digitální agendu Neelie Kroes.

Maďarský kontroverzní zákon, který těsně před vánočními svátky prošel parlamentem v Budapešti (EurActiv 21.12.2010), patří k nejdiskutovanějším tématům posledních dnů. A výjimkou není ani Evropský parlament.

Včera jeho prostory využili europoslanci z Aliance liberálů a demokratů (ALDE), aby zde pod vedením svého lídra Guye Verhofstadta uspořádali setkání, na nějž přizvali i členku Evropské komise – eurokomisařku pro digitální agendu Neelie Kroes. Tématem byla svoboda tisku v Maďarsku.

Komisařka v průběhu svého vystoupení dala na srozuměnou, že se ona a její tým začali maďarským mediálním zákonem již zabývat. Připomněla také, že maďarským autoritám krátce po přijetí legislativy zaslala dopis, v němž vyjádřila obavy nad tím, že by zmiňovaný zákon nemusel být v souladu s unijními pravidly.

Ve stejném duchu hovořil v předvečer své návštěvy Budapešti i její šéf, předseda Evropské komise José Manuel Barroso (EurActiv 6.1.2011). Podle Barrosa je svoboda tisku „posvátná“ a tak by se k ní mělo i přistupovat.

Možná přijde i Reding

A proč je onen maďarský zákon tolik kritizován? Podle kritiků ze západoevropských států popírá princip vyváženého zpravodajství a značně posiluje pravomoci kontrolního úřadu, který ovládají lidé dosazení maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Úřad může nařizovat prohlídky v kancelářích médií a uvalovat okamžité pokuty za „nevyvážené zpravodajství“.

Největší potíž pak spočívá v tom, že prohřešky jsou podle právních znalců formulovány vágním a velmi nejasným způsobem. Západ se proto obává, aby nesloužil vládě jako nástroj pro pronásledování nepohodlných novinářů či členů opozice.

Neelie Kroes prohlásila, že v případě, že její tým, který nyní maďarský zákon studuje, dospěje k názoru, že Maďarsko porušuje relevantní unijní zákony, např. směrnici o audiovizuálních mediálních službách z roku 2007, do hry vstoupí další komisařka – Viviane Reding. Ta má v Evropské komisi na starosti oblast spravedlnosti a základních práv.

V Lisabonské smlouvě totiž najdeme článek o závažném a trvalém porušení základních hodnot EU (např. lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát, respekt k lidským právům atd.) ze strany člena EU, který lze aktivovat na návrh alespoň třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu. O tom, zda příslušná členská země tyto hodnoty porušuje či je nevinná, rozhodne Evropská rada jednomyslně.

„Jsme ale plně přesvědčena o tom, že demokratická země Maďarsko podnikne všechny nezbytné kroky, které zajistí nový mediální zákon bude plně respektovat jednu ze základních hodnot – svobodu tisku a relevantní unijní legislativu,“ vyjádřila naději Kroes.

Překlad si zajistím sama

Minulý týden se na stránkách evropského tisku (a dokonce i maďarského) objevily zprávy o tom, že 194stránkový dokument, který do Bruselu doručily maďarské úřady, není zcela přesným a úplným překladem kontroverzního zákona.

Komisařka Kroes dala těmto hlasům za pravdu, když prohlásila, že ona ani její tým tomuto překladu nedůvěřuje, a proto již zažádala o zaslání originálu. Překladatelské služby si zajistí sama.

Analýza právního dokumentu může podle mluvčího Komise trvat i několik týdnů.