Jednání EU–ASEAN bude hlavně o bezpečnosti

V malajsijském Kuala Lumpuru dnes proběhne schůzka mezi EU a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v rámci summitu ministrů zahraničí této organizace. Hlavním bodem jednání bude bezpečnost regionu v souvislosti s vývojem v Severní Koreji.

Bezpečnostní situace v regionu jihovýchodní Asie je poté, co Severní Korea uskutečnila na začátku července testy raket dlouhého doletu Tepodong–2, napjatá. Schůzka mezi EU a ASEAN by podle některých mohla napomoci obnovení šestistranných rozhovorů o jaderném programu KLDR, které Pchjongjang bojkotuje od loňského listopadu. Severní Korea však do malajsijské metropole nevyslala žádného zástupce. Návrat k jednacímu stolu navíc podmínila odvoláním ekonomických sankcí, které na ni uvalily Spojené státy. V rámci summitu ministrů zahraničí ASEAN probíhají také dvoustranná jednání s ostatními partnery ASEAN, kterých se účastní i ministryně zahraničí USA.

Condoleezza Rice k problému bezpečnosti regionu již před nedávnem iniciovala jednání takzvané osmičky, kterých se na úrovni ministrů zahraničí účastní kromě USA, Ruska, Číny, Japonska a Jižní Koreje také Kanada, Austrálie a Malajsie, hostitel summitu ASEAN. Jejich náplní mají být širší otázky bezpečnosti v oblasti jihovýchodní Asie. Ačkoli podle hlavního amerického vyjednávače v severokorejských záležitostech Christophera Hilla nemají tato jednání za cíl nahradit šestistranný mechanismus rozhovorů, Rice sdělila agentuře Reuters, že má v plánu projednat se zbývajícími sedmi státy realizaci rezoluce Rady bezpečnosti OSN z 15. července. Ta požaduje, aby KLDR zastavila svůj raketový program a přistoupila na nové moratorium na raketové zkoušky. Dokument zároveň zakazuje všem členským státům OSN prodávat KLDR vojenský materiál. Čína a Rusko, které odmítají nekompromisní politiku Washingtonu vůči Pchjongjangu, však již dříve prohlásily, že nebudou jednat o Severní Koreji za jejími zády.

Očekává se, že se zástupci deseti členských zemí ASEAN a EU, kterou v Kuala Lumpuru reprezentuje Vysoký představitel pro SZBP Javier Solana, během schůzky nevyhnou ani nynější krizi na Blízkém východě. Summit ASEAN a jednání s partnery oficiálně začíná až dnes, ale již včera se ale uskutečnila řada neformálních bilaterálních rozhovorů, včetně jednání japonského ministra zahraničí Taróa Asa a jeho čínského kolegy Li Čao-singa.