Jak udržet Dudu v křesle: Polsko na cestě ke korespondenční volbě prezidenta

© Shutterstock

Polské prezidentské volby se budou možná konat koronavirové pandemii navzdory podle původního plánu 10. května a proběhnou korespondenčně. Změna volebního zákona pár týdnů před konáním voleb si vysloužila kritiku.

O tom, že si Poláci zvolí nového prezidenta korespondenčním hlasováním již za pár týdnů, rozhodl v pondělí polský parlament. Návrh o změně volebního zákona vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), která má v polském Sejmu většinu, přes poslance nejprve těsně neprošel. Strana jej ale předložila znovu večer s dodatkem a parlament návrh přijal.

Návrh musí nicméně schválit ještě senát, který se jím bude podle informací portálu EURACTIV.pl zabývat velmi pečlivě a pravděpodobně k tomu využije celou zákonnou 30denní lhůtu.

Předseda senátu Tomasz Grodzki uvedl, že senátoři budou zákon konzultovat s ombudsmanem, národní volební komisí, nejvyšším soudem a dalšími institucemi. Musí se totiž přesvědčit o tom, zda je v souladu s ústavou. Následovat budou stanoviska senátních výborů – právního a pro lidská práva, a až poté zasedne horní komora. Podle Grodzkého navíc došlo ze strany Sejmu k „ohnutí“ ústavních pravidel, která neumožňují půl roku před volbami změny volebních zákonů.

EU chce podle Jourové pomoci polskému soudnictví. Varšava však unijní kritiku ignoruje

Kampaň vedená proti soudcům v Polsku je znepokojující, justice nemá podmínky potřebné k práci. Evropská komise (EK) chce vést s polskou vládou dialog, má však také nástroje, jak polským soudcům pomoci, uvedla během návštěvy Polska česká eurokomisařka Jourová.

Návrh z vládní dílny je kritizován i proto, že neobsahuje konkrétní informace o tom, jak budou volby v čase probíhající pandemie organizovány. Nespecifikuje například distribuci volebních lístků lidem, kteří jsou v karanténě nebo v nemocnici.

Podle serveru Politico.eu označila opozice vládní kroky jako puč.

Mezi řádky

Proč polská vláda volby kvůli pandemii neodložila a místo toho navrhla změnu volebního zákona? Vláda usiluje o to, aby se volby pandemii navzdory konaly, a to ideálně v květnu. Polsko v reakci na pandemii ani oficiálně nevyhlásilo nouzový stav, který by k odložení voleb vedl. 

Z volebních průzkumů totiž vyplývá, že šance současného prezidenta a kandidáta vládní strany Andrzeje Dudy na znovuzvolení jsou v případě konání voleb vysoké (47,6 % v prvním kole). Dva opoziční kandidáti navíc už dříve pozastavili své kampaně. Duda je oproti nim, jakožto současná hlava státu, neustále na očích voličů ve státních médiích. Pokud by se konaly volby později, nemusel by se Duda už těšit takové podpoře.

Jourová pro Der Spiegel: Polská reforma justice může být nezvratná

Česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro Der Spiegel zkritizovala vývoj v Polsku a Maďarsku, zejména polskou reformu soudnictví a situaci médií v Maďarsku. Podle ní jsou tyto země křehké demokracie.

Změna volebního zákona vzbuzuje obavy

Kroky vlády si vysloužily kritiku evropských politiků. Česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti agendu hodnot a transparentnosti, včera podle informací ČTK v rozhovoru s polským listem Rzeczpospolita uvedla, že proces sleduje velmi pozorně a znepokojuje ji otázka legality a ústavnosti takových voleb.

Podle Jourové je třeba „polským orgánům připomenout mezinárodní standardy, jako je doporučení Rady Evropy nedělat zásadní změny ve volebním zákonu v roce před konáním voleb; a Polsko je členem Rady Evropy“.

Pokud by byl straně nakloněný Duda znovu zvolen, mohla by vláda bez větších komplikací pokračovat v současném diskursu a například dále reformovat justici, což by jí jiný prezident mohl znesnadnit.

Polské kontroverzní reformy soudnictví jsou terčem kritiky ze strany Evropské unie. Evropská komise má za to, že narušují nezávislost tamní justice a ohrožují principy právního státu. Jedna z reforem týkající se disciplinárního řízení se soudci je předmětem žaloby Komise na Polsko u Soudního dvora Evropské unie. Ten včera Polsku nařídil, aby činnost disciplinárního orgánu vyšetřujícího polské soudce do vydání rozsudku zastavilo, neboť by jinak mohlo dojít k vážnému a trvalému narušení unijního práva.

Soudní dvůr EU nařídil Polsku zastavit činnost disciplinární komise vyšetřující soudce

Soudní dvůr Evropské unie dnes vydal rozhodnutí, kterým Polsku nařizuje  zastavit činnost disciplinární komise. Disciplinární režim je předmětem žaloby Evropské komise na Polsko, která Soudní dvůr v lednu požádala, aby účinnost ustanovení do vydání rozsudku pozastavil.

Polská vláda se vydala nedemokratickou cestou

K polskému volebnímu dění se včera vyjádřili také evropští lidovci a sociální demokraté.

Podle lidovců (EPP) se „polská vláda vydala nedemokratickou cestou“ a využívá koronaviru k tomu, aby svého prezidentského kandidáta udržela v křesle po další volební období. „Vítěz takových voleb bude mít slabý demokratický mandát,“ uvedla v prohlášení největší europarlamentní frakce její mluvčí  Roberta Metsolová.

Strana evropských socialistů Polsko vyzvala, aby volby odložilo. Měly by se podle ní konat až ve chvíli, kdy bude možné garantovat voličům ochranu veřejného zdraví a kandidátům rovné podmínky pro politickou kampaň.

„Prezident Duda a jeho strana Právo a spravedlnost si zahrává se životy Poláků. Vedení vládní strany upřednostňuje své politické zájmy před zdravím voličů (…),“ uvedl předseda evropských socialistů Sergej Stanišev s tím, že demokracie není jen o tom, aby voliči přišli k volbám, ale také o tom, za jakých podmínek volí.

„Nebudeme akceptovat tento nový trend korona-autoritarismu,“ dodal.

2020: Jak chránit právní stát?

Právní stát je jednou ze základních hodnot Evropské unie. Polsko a Maďarsko má ale v posledních letech s jeho dodržováním problémy. EU se tedy snaží nalézt efektivní cestu, jak ochranu právního státu zajistit. Co chystá v následujícím roce?