Informovala o dění ve Wu-chanu, nyní je ve vězení. EU a USA vyzvaly Čínu k propuštění aktivistky

© EPA-EFE/MIGUEL CANDELA

Evropská unie a Spojené státy dnes vyzvaly Čínu, aby propustila aktivistku, která byla v pondělí odsouzena ke čtyřem rokům vězení za reportáže z Wu-chanu.

Bývalá právnička Čang Čan v únoru natáčela situaci ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření nového typu koronaviru. Čang následně záběry zveřejňovala na sociálních sítích. EU rovněž vyzvala, aby byli propuštěni i další aktivisté za lidská práva a novináři uvěznění v Číně, informovala agentura AFP.

Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano uvedl, že podle věrohodných zdrojů byla Čang Čan ve vazbě mučena a špatně se s ní zacházelo. To vedlo podle mluvčího k výraznému zhoršení jejího zdravotního stavu. „Je velmi důležité, aby měla adekvátní lékařskou péči,“ uvedl mluvčí.

K propuštění čínské aktivistky vyzval také šéf americké diplomacie Mike Pompeo. „Čínská komunistická strana znovu ukázala, že udělá vše, co je v její moci, aby umlčela ty, kteří zpochybňují oficiální stranickou linii,“ prohlásil Pompeo.

EU a Čína v době koronaviru: Předražené nákupy, falešné certifikáty a hybridní válka

Globální pandemie bude už navždy spojena s Čínou, odkud se nový typ koronaviru rozšířil do dalších zemí. Vláda v Pekingu se ale s tímto pojetím nehodlá smířit.

Čínské úřady aktivistku zadržely v polovině května a soud odmítal její podmínečné propuštění. Podle obhájců Čang drží za své propuštění hladovku a její zdravotní stav se výrazně zhoršil.

Podle čínských úřadů Čang šířila falešné informace, čímž narušovala veřejný pořádek. Organizace na ochranu lidských práv ale poukazují na to, že Peking zadržel i další aktivisty, kteří nezávisle informovali o situaci ve Wu-chanu během akutní fáze epidemie. Tyto informace byly často v rozporu s tím, co tvrdila čínská státní média.

Výzva zatím bez reakce

Čína na výzvu Evropské unie nereagovala. Výzva přitom zazněla v době, kdy se EU chystá uzavřít s Čínou významnou dohodu o investicích, uvádí AFP. Jednání o dohodě začala v roce 2014.

Evropská unie vyzvala k propuštění i dalších novinářů a aktivistů z čínského vězení. Je mezi nimi ujgurský intelektuál a laureát Sacharovovy ceny udělované Evropským parlamentem Ilham Tohti či veterán čínské opozice Čchin Jung-min. EU tvrdí, že v Číně je čím dál více omezována svoboda tisku, zhoršuje se přístup k informacím a na vzestupu je zastrašování novinářů.