Hranice by se měly otevřít do půlky června, říká většina zemí EU

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová © EPA

Velká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř Unie do 15. června, všechny nejpozději do konce měsíce. Otevření vnějších hranic společenství by mohlo přijít v červenci. Po dnešním jednání ministrů vnitra to řekla chorvatská státní tajemnice Terezija Grasová, jejíž země nyní EU předsedá. Podle informací ČTK chce až na konci června rušit omezení na hranicích pouze Španělsko, ostatní země dříve.

Státy chtějí stále přihlížet k vývoji koronavirové nákazy, podle Evropské komise však již nejsou důvody k dalšímu prodlužování hraničních kontrol.

„Uvítala jsem, jak rychle členské země přistupují k rušení omezení na hranicích,“ prohlásila po jednání eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, podle níž by již na konci června mohl opět plně fungovat schengenský prostor bez hraničních kontrol. Záležet to však bude především na tom, zda bude pokračovat příznivý vývoj nákazy covidu-19 v jednotlivých členských zemích, které mají rozhodnutí ve svých rukou, dodala komisařka.

„Dodržování bezpečné vzdálenosti a další opatření k ochraně zdraví jsou stále potřebná,“ podotkla Johanssonová. Unijní epidemiologové jsou podle ní přesvědčeni, že situace se natolik zlepšila, že kontroly mezi členskými státy jsou bezpředmětné.

Otevírání hranic v EU bude mít tři etapy. Země jsou zatím v nulté fázi

Jak se budu otvírat hranice mezi členskými zeměmi? Pomoci může aktualizovaná mapa ohnisek infekce covid-19 nebo možnost cestovat mezi „zdravými“ regiony. 

Brusel již v květnu doporučil státům postupně a koordinovaně rušit hraniční kontroly. Zatímco například pobaltské země či Česko a Slovensko již společné hranice pro své občany otevřely, další státy včetně Německa či Belgie se chystají omezení zrušit v polovině června.

Zrušit omezení na vnějších hranicích evropského společenství by podle Grasové mohly unijní země v červenci, až budou otevřeny všechny vnitřní hranice. Někteří ministři dnes podle ní dali najevo, že chtějí stanovit jasná kritéria nutná k otevření hranic pro cizince z mimounijních zemí. Ne všechny státy mají na tato hlediska stejný názor, a zvláště země na vnějším okraji Unie požadují, aby Brusel přišel s jednotnými pravidly.

Komisařka Johanssonová přislíbila, že unijní exekutiva připraví doporučení pro otevření vnějších hranic příští týden.

Koronakrizi pomáhá porazit i evropská satelitní navigace

Klíčovou roli při řešení současné krize hrají technologie. Zatímco do trasování nakažených se státy EU zatím pustily individuálně, snaha obnovit plynulost kamionové dopravy pomocí aplikace Galileo Green Lane přichází z evropské úrovně.