Frontex zvyšuje své kapacity na řecké hranici, na místě jsou i čeští policisté

© Shutterstock

Evropská pohraniční stráž Frontex dnes na hranicích Řecka a Turecka nasadila další příslušníky bezpečnostních sil, včetně policistů z Česka a Polska. Reagovala tak na násilí, které na hranici propuklo ve středu večer. S odvoláním na řeckou vládu o tom informovala agentura DPA.

V rámci organizace Frontex na řeckých hranicích již pomáhají mimo jiné příslušníci bezpečnostních složek z Rakouska či Kypru. Podle očitých svědků se na hranicích pohybovala také rakouská obrněná vozidla, další vozy dovezly ostnatý drát a betonové zábrany.

Po třech klidných dnech se situace na turecko-řecké hranici ve středu večer vyhrotila. Stovky migrantů se snažily strhnout hraniční plot, někteří házeli zápalné láhve, kameny či další předměty. Řecká policie proti nim zakročila slzným plynem, situace se nakonec uklidnila v noci.

Erdogan nechá migrantům dveře do Evropy otevřené, řecké pohraničníky přirovnal k nacistům  

Turecko nebude bránit migrantům v cestě do Evropy, dnes to uvedl turecký prezident Erdogan, který směrem k Řecku a jeho krokům na hranicích nešetřil ostrými výroky. Informovala o tom agentura DPA.

Na tureckém území u řecké hranice se od konce února nahromadilo několik desítek tisíc migrantů, kteří reagovali na turecké oznámení, že hranice je otevřená. Řecko vstupu uprchlíků do EU skrze své hranice brání.

Na základě migrační dohody z roku 2016 má Ankara bránit migrantům v cestě do Evropy výměnou za finanční pomoc, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Plnění dohody ze strany EU, především v oblasti finanční pomoci, prezident Recep Tayyip Erdogan ale považuje za nedostatečné. Turecko přijalo už asi 3,6 milionu běženců ze Sýrie.

Česká policie poslala do Řecka minulý týden osm policistů z týmu rychlé reakce, kteří mají zemi pomáhat na hranici s Tureckem. Podle oznámení policejního prezidenta Jana Švejdara budou součástí Frontexu dva měsíce.

Řecku musíme pomoci, po Velikonocích představíme novou migrační politiku, říká Komise

Nekontrolovatelné šíření koronaviru není jedinou krizí, které EU nyní čelí. Už několik týdnů opět roste napětí na řecko-tureckém pomezí.