Frontex toleruje násilné zacházení s migranty, tvrdí investigativní novináři

© Shutterstock

Podle investigativního dokumentu německých a britských médií a německé neziskové organizace využívá pohraniční stráž některých států slzný plyn, psy i sedativa na to, aby pacifikovala a deportovala migranty, mezi kterými jsou údajně i nezletilí. Stejné praktiky má využívat i Frontex.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) toleruje násilí, které páchají různé národní složky vůči vysídleným osobám na vnějších hranicích Evropské unie, tvrdí reportéři. Pokud se porušení humánních praktik potvrdí, bude to znamenat, že před nimi pohraniční stráž zavírá oči. Vyplývá ze zprávy „Report München“ zveřejněné na začátku tohoto týdne německými médii.

Z dokumentu, kteří pro ARD Magazín připravilo několik investigativních reportérů také vyplývá, že pracovníci agentury Frontex s migranty zacházeli stejně tvrdě. Na pacifikaci osob používali obušky, slzný plyn, ale i psy, kteří v mnoha případech uprchlíky honili po polích a lesích, uvádí zpráva, která se opírá o záznamy samotné agentury.

Investigativní novináři z německého Politmagazon, britského Guardian a výzkumného centra Corrective tvrdí, že má jít o stovky interních záznamů, které obvinění jednoznačně potvrzují.

Frontex, která by do dvou let měla disponovat obrovsky navýšeným rozpočtem 1,6 miliardy eur a zaměstnávat až 10 tisíc pracovníků, zanedbávání lidskoprávních praktik odmítá. V praxi však oblasti dodržování základních lidských práv věnuje z vlastního rozpočtu méně než míjí například na poštovné.

Frontex posílí později, než se původně plánovalo. S ochranou hranic pomůže obří biometrická databáze

Evropský parlament minulý týden posvětil dohodu institucí ohledně posílení pohraniční a pobřežní stráže EU. Agentura Frontex významně rozšíří své personální kapacity, bude to ale trvat déle, než plánovala Komise. Novinkou je pak i vytvoření velké informační biometrické databáze CIR.

Sedativa a nezaopatření nezletilí

Nepřiměřená opatření vůči migrantům na schengenských hranicích měli využívat zejména příslušníci bulharských, maďarských a řeckých policejních složek. Pokud Frontex zjistí, že se při zásazích využívají nekalé či nehumánní praktiky, evropská agentura má podle nastavených pravidel právo z takové operace odstoupit a stáhnout své pracovníky. Evropská pohraniční stráž však ani jednou tuto možnost nevyužila.

Dokumentární snímek, který měl v německé televizi premiéru v úterý (6. srpna), poukazuje i na interní zprávy Frontexu, podle nichž měli její pracovníci využívat podobně tvrdé praktiky i během deportací osob. V letadlech, které agentura využívala na odvoz osob z Evropy, měly být i nezaopatřené nezletilé osoby, stejně jako migranti pod vlivem sedativ.

Příkladem může být zdokumentovaný případ z roku 2017 v srbském pohraničním městě Horgoš, který popisuje, jak maďarští policisté vypustili na desítku migrantů ve věku od 10 do 17 let psy. Tři děti utrpěly zranění. Frontex, který s maďarskými složkami spolupracoval, upozornil na případ příslušné autority, ale bez výsledku. Další případ se měl týkat marockého uprchlíka, kterému podle důkazů příslušníci národní pohraniční stráže odcizili 150 eur. Ani jeho případ se vyšetřování nedočkal a byl zamítnut, tvrdí zpráva.

EU v roce 2019: Přijde další léto, na které se Unie nepřipravila reformou azylového systému

Evropské volby budou také o tom, jak nedovolit migraci, aby dominovala předvolebním kampaním. V oblasti spravedlnosti bude důležitá příprava evropské prokuratury.

Záchranná plavidla se měla schválně vyhýbat oblastem ve Středozemním moři, kde se migranti snažili dostat k evropským břehům, ale většinou se utopili.

Novináři tvrdí, že verze zpráv záchranných lodí a plavidel pohraniční stráže o incidentech se různí i proto, že mezinárodní mořské právo je častokrát uplatňované nedostatečně a praktiky jsou netransparentní. Pokud by se všechna data zveřejňovala, převaděči by měli výhodu, hájí se agentura.

Komisař pro lidská práva a zprostředkovatel mezi Frontexem a řeckou vládou Andreas Potakis v dokumentu „Report München“ uvádí, že zjištění investigativních novinářů potvrzují, že agentura „využívá nižší standardy práva než Unie vyžaduje od svých členských států“. „EU ztratila morální autoritu,“ tvrdí Potakis.

Agentura, která sídlí ve Varšavě – což je podle reportérů „příliš daleko od dohledu Bruselu“ – obvinění dokumentaristů odmítají. „V agentuře Frontex máme různé mechanismy na to, abychom zajistili dodržování lidských práv během operaci,“ říká v rozhovoru pro Report München mluvčí agentury Krzysztof Borowski.

„Všechny osoby nasazené na operace, koordinované agenturou Frontex, včetně jejích zaměstnanců, jsou vázány Kodexem chování Frontexu, který byl navržen v úzké spolupráci s UNHCR a Agenturou EU pro základní práva,“ píše se na webu agentury v sekci Základní práva. V případě jeho porušení uděluje sankce podle pravidel výkonný ředitel agentury.

(Ne)přiměřená síla

Ještě před evropskými volbami se téma reformy Frontexu stalo jednou z nosných oblastí, které měly být odpovědí na přetrvávající problémy v řešení otázky migrace do Evropy. Agentura by se podle evropských lídrů měla stát mnohem silnější, než byla dosud, přestože ve srovnání s jinými evropskými agenturami se od svého vzniku před 15 lety už bezprecedentně rozšířila.

V roce 2004 začínal Frontex s pracovním rozpočtem šest milionů eur a primárním úkolem analyzovat potenciální rizika. V roce 2021 se počítá s nárůstem až na 1,6 miliardy eur a přibližně 10 tisíci pracovníky. Agentura si bude moci zakoupit vlastní plavidla, techniku ​​a nezávisle sbírat data, či dokonce používat zbraně.

Již nyní je jako evropská autorita schopná uzavírat dohody s vládami zemí. K dispozici je například smlouva se Srbskem, Cape Verde, či Nigérií. Kromě koordinace misí v Středozemním moři se dnes zabývá i novými uprchlíky, kteří dorazili do Evropy, nevěnuje se však azylovému řízení.

Budoucnost ochrany hranic EU? Silnější Frontex, chytřejší technologie, lepší výměna informací

EU postupně pracuje na zdokonalení ochrany svých vnějších i vnitřních hranic. V posledních měsících dostal jasnější tvář plán posílit agenturu Frontex, Schengenský informační systém byl prohlouben a plánováno je i využití umělé inteligence.

Frontex v roce 2015 během nejtěžšího období migrační krize organizoval deportace přibližně 3 500 osob. O dva roky později, kdy už krize ustupovala, počet deportací vzrostl na 13 tisíc.

Organizace Corrective poukazuje na moc, která se v rukou představitelů agentury soustřeďuje, přičemž další evropské instituce – například Evropský parlament – ji mohou kontrolovat jen omezeně. Nepřímá kontrola se děje například prostřednictvím přerozdělování peněz v rozpočtovém výboru Evropského parlamentu.

Ochrana lidských práv si však ve Frontexu podle zprávy reportérů vysluhuje stále jen minimální pozornost. V roce 2017 měla agentura na úkoly spojené s ochranou lidských práv utratit 15krát méně než na spolupráci s médii. Více se dokonce vynaložilo i na poštovné, tvrdí Corrective.