Francouzský ministr obrany: Společná evropská obrana není pro všechny

Nemůžeme chápat obranu Evropské unie jako projekt, který by byl určen všem 27 členským státům. Ne všichni mají „podobné ambice“, řekl francouzský ministr obrany Hervé Morin francouzskému EurActivu v exkluzívním rozhovoru.

Přestože podle francouzského ministra obrany není společná obranná politika Unie projektem, kterého by se měly zájem účastnit všechny členské země, existuje na druhé straně také potenciál pro spolupráci vybraných členských zemí. „Chceme předložit několik návrhů, ale víme, že některé z nich budou dobře přijaty pouze v některých členských zemích a ne ve všech 27,“ říká Morin. Takovým způsobem podle jeho slov ale vznikly v minulosti i jiné evropské politiky.

Morin přesto věří, že by se všech 27 členských zemí mohlo dohodnout na iniciativě zaměřené na zvyšování povědomí o společných obranných kapacitách Evropské unie, na určitém „vojenském Erasmovi“, který by fungoval na podobných principech jako nejznámější evropský výměnný projekt určený vysokoškolským studentům Erasmus. Projekt by se měl zaměřit na vojenský výcvik a měl by posílit výměnu mladých evropských důstojníků například při koordinování evakuací evropských občanů nebo ostraze evropských přímořských oblastí.

„Jsme přesvědčeni, že návrhy, které jsme předložili, budou také přijaty,“ uvedl Morin a řekl dále, že se francouzské předsednictví u všech iniciativ setkalo s pozitivním přijetím ze strany členských zemí.

Morina podle jeho slov potěšila informace, která přišla ze Spojených států a podle níž Bushova administrativa změnila přístup k evropské obraně. Francouzský ministr citoval v tomto kontextu amerického ministra obrany Roberta Gatese a dodal, že Americe již nevadí vytváření společné obranné politiky EU. „Pochopili, že je to způsob, jak zlepšit globální vojenské schopnosti,“ řekl Morin.

Ministr obrany vysvětlil, že při návrhu „systému, který nebude moci nikdo zablokovat,“ francouzské předsednictví zajistilo, aby se všechny členské země mohly „o své vlastní účasti rozhodnout samy“. Jako příklad uvedl, že Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko nebudou součástí projektu vojenské letecké přepravy, kterou budou zajišťovat letouny A400M.

Celý rozhovor si ve francouzštině můžete přečíst pod tímto odkazem.