Francie nesouhlasí s brzkým vstupem Rumunska a Bulharska do Schengenu

Pierre Lellouche, francouzský ministr pro evropské záležitosti; zdroj: Rada EU.

Francie je přesvědčena, že EU by neměla s přijetím Rumunska a Bulharska do Schengenu, kde neexistují hraniční kontroly, příliš spěchat. S konečným rozhodnutím má Brusel počkat nejméně do léta příštího roku, kdy vyjdou zprávy, které zhodnotí reformní úsilí obou zemí. Bukurešť ani Sofie nejsou totiž podle francouzského ministra na členství v Schengenu dostatečně připraveny.

„V březnu 2011 budeme po technické stránce připraveni na to, abychom se stali členy schengenského prostoru,“ prohlásil včera (11. listopadu) na tiskové konferenci v Sofii bulharský ministr zahraničí Nikola Mladenov. Zároveň ale připustil, že by vstupu jeho země do Schengenu, tedy evropského prostoru bez hranic, mohly zabránit překážky politického charakteru a nepříznivá nálada evropského veřejného mínění.  

Svými slovy reagoval na vyjádření francouzského ministra pro evropské záležitosti Pierra Lellouche, která den předtím zazněla ve francouzském parlamentu na adresu Bulharska a jeho jižního souseda Rumunska. 

Podle šéfa francouzské diplomacie totiž splnění technických podmínek není pro vstup do Schengenu určující. Mnohem větší obavy totiž Francouzům způsobuje nepříliš úspěšný boj proti korupci a organizovanému zločinu – připomeňme, že podle poslední zprávy Transparency International Bulharsko a Rumunsko představují 73. resp. 69. nejzkorumpovanější stát světa (ze 178. hodnocených). Horší situace už je pouze v některých západobalkánských státech (ze členských zemí EU pak jen v Řecku).  

Rozbujelá korupce a nedostatečné reformy v oblasti soudnictví trápí obě balkánské země od jejich vstupu do Evropské unie v roce 2007. EU proto zavedla Mechanismus spolupráce a verifikace (CVM), který má oběma státům v těchto oblastech pomáhat. Evropská komise každoročně zveřejňuje hodnotící zprávy, ve kterých informuje a analyzuje pokrok, který Bukurešť a Sofie v reformách udělaly. 

Zveřejnění další série těchto zpráv, které je stanoveno na příští léto, by mělo podle francouzského ministra pro evropské záležitosti představovat nejbližší termín, kdy by Evropská unie měla rozhodnout o přijetí Rumunska a Bulharska do Schengenu, a nikoliv v březnu 2011, jak je naplánováno. Paříž v tom prý podporuje Nizozemsko a částečně Německo, nechal se slyšet ministr. 

Podle některých bruselských úředníků by ale bylo „nefér“ a zároveň i „těžce proveditelné“, aby v případě, že Rumunsko s Bulharském dostojí všem technickým podmínkám, nebyly do Schengenu přijaty. Odložení jejich vstupu je ale podle nich možné a dokonce žádoucí v tom smyslu, že Brusel tak oboum státům vyšle jasný signál, že vstup do schengenského prostoru není pro nikoho „automatický“. 

Kromě Velké Británie, Irska, Kypru, Rumunska a Bulharska jsou do schengenské spolupráce zapojeny všechny členské státy EU, ke kterým navíc patří ještě Norsko, Island a Švýcarsko.