Francie je připravena kvůli imigrantům znovu zavést kontroly na hranicích s Itálií

Zdroj: WikimediaCommons.org.

Italská vláda se rozhodla, že začne vydávat dočasná povolení k pobytu tuniským uprchlíkům, která jim umožňují volně vycestovat do zemí schengenského prostoru. Francie, kam kvůli přítomnosti velké tuniské komunity pravděpodobně zamíří drtivá většina z nich, již oznámila, že zvažuje opětovné zavedení kontrol na francouzsko-italských hraničních přechodech.

Sicilský ostrůvek Lampedusa má pět tisíc obyvatel. Poté, co u jeho pobřeží začaly houfně přistávat přeplněné lodě s tuniskými uprchlíky, kteří opustili svou zemi v důsledku tzv. jasmínové revoluce z přelomu roku, a posléze i s běženci z Kaddáfího Libye, počet jeho obyvatel se rázem zněkolikanásobil.

Itálie se proto rozhodla vzít situaci pevně do svých rukou a její ministr vnitra Roberto Maroni včera (7. dubna) oznámil, že jeho země hodlá rozdávat tuniským uprchlíkům dočasná „humanitární“ povolení k pobytu. Povolení s omezenou platností na tři měsíce Tunisanům umožní vycestovat do zemí schengenského prostoru.

„Povolení nebudou vydávána imigrantům, kteří jsou nějakým způsobem nebezpeční pro společnost, nebo těm, kdo budou vyhoštěni,“ prohlásil ministr na včerejší tiskové konferenci v Římě.

Snažil se tak uklidnit zejména Francii, kam podle jeho slov velká většina uprchlíků zřejmě zamíří. Na území severního souseda Itálie je totiž usazená poměrně početná tuniská komunita a je tudíž pravděpodobné, že „italští“ Tunisané budou chtít kontaktovat své příbuzné a známé právě tam.

A to je něco, čeho se země galského kohouta obává. Podle francouzské vlády by zodpovědnost za běžence měla nést ta členská země Schengenu, na jejíž území uprchlíci dorazí.

„Pochybujeme, že jsou tato povolení vůbec zákonná. V nejhorším případě bychom mohli znovu zavést hraniční kontroly na hranicích s Itálií, což je v souladu s schengenskou dohodou. Požádáme také (Evropskou) komisi, aby zákonnost těchto povolení prozkoumala,“ sdělil novinářům francouzský diplomat.

Schengenská dohoda, kterou do dnešního dne podepsala většina členských zemí EU, umožňuje dočasné zavedení ochrany vnitřních hranic v případě ohrožení veřejného pořádku. Za to je například považován fotbalový zápas, u něhož hrozí, že do pořadatelské země přijedou i fotbaloví výtržníci.  

Mluvčí eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Cecilie Malmström Marcin Grabiec se domnívá, že členské země mohou povolení k cestování imigrantům vydávat zcela svobodně. Zdůraznil ale, že je potřeba, aby u sebe měli dostatek finančních prostředků, které by pokryly výdaje za tříměsíční pobyt.

„V případě, že nebudou tyto podmínky splněny, je možné poslat imigranty zpátky do členské země, ze které přišli,“ dodal. Neodpověděl už ale na otázku, co dělat, když uprchlíci povolení zničí a návratu do Itálie se tak vyhnou.

Situací by se měli dnes zabývat i ministři vnitra Itálie a Francie. Očekává se, že jednání budou velmi napjatá.

Téma bruselských jednání: imigrační politika Itálie

Imigrační politika Itálie bude bezpochyby i jedním z hlavních témat na pondělním (11. dubna) zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti, které se bude konat v Lucemburku.

Jak včera oznámil stálý velvyslanec Itálie při EU Ferdinando Nelli Derici, „Itálie bude volat po aktivaci dočasné ochrany v případě hromadného přílivu vysídlených osob (Směrnice Rady 2001/55/ES).“

O aktivaci již požádala Malta, kterou v tomto kroku podporuje komisařka Malmström a také například politická frakce socialistů a demokratů (S&D) v Evropském parlamentu. Aby se aktivace zdařila, je k ní potřeba zajistit kvalifikovanou většinu 27 členských států. To se ale podle jednoho nejmenovaného evropského diplomata, na kterého se EurActiv obrátil, zatím nedaří.

A o co vlastně jde? Mechanismus, který ještě nikdy nebyl využit, umožňuje přerozdělení vysídlených osob, které se například kvůli ozbrojenému konfliktu nemohou vrátit do země původu, mezi členské státy EU. V současné situaci je jeho aktivace některými diplomaty považována za nejlepší možnost, jak se vypořádat s vlnou afrických imigrantů.

Itálie bude dále na ministerské schůzce požadovat, aby EU zintenzívnila jednání se třetími zeměmi o uzavření dohod, které by ve své podstatě nahradily existující bilaterální smlouvy o kontrole přílivu uprchlíků.

Dosud se Itálii dařilo příchod imigrantů z Afriky kontrolovat zejména díky dohodám s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím (více například EurActiv 1.9.2010).