Facebooku i Twitteru se podle Komise daří mazat nenávistný obsah

© Shutterstock

Internetové firmy od roku 2016 dobrovolně provádí kontrolu a mažou příspěvky podněcující nenávist. Odstranit se jim podaří většinu nahlášených zpráv.

Evropská komise dnes zveřejnila výsledky čtvrté prověrky závazků, na které internetové firmy dobrovolně přistoupily v roce 2016. Kodex, který se věnuje boji proti nenávistným projevům, v současnosti dodržuje devět velkých internetových firem. Mezi těmi nechybí ani sociální platformy jako je Facebook či Twitter.

Statistika ukazuje, že tyto firmy jsou nyní do 24 hodin schopny prověřit téměř 90 procent příspěvků, na které je upozorní úřady nebo nevládní organizace a přibližně 72 procent z nich následně ze sítí odstraní.

Přitvrdíme v mazání na internetu. Europarlament chce přísnější kroky proti teroristům

Internet se stal mocnou zbraní teroristů. Organizují skrze něj útoky a šíří svoji propagandu. Evropské unii se ale zatím nedaří digitální svět před nebezpečným obsahem chránit. Zvláštní výbor Evropského parlamentu proto požaduje zpřísnění pravidel.

Podle Věry Jourové, eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů je správné, že nemizí 100 procent obsahu, na který byly firmy upozorněny.

„Řada z toho jsou ‚jen‘ urážky, osočování nebo zesměšňování. To je samozřejmě kryto svobodou projevu,“ poznamenala.

Podle Evropské komise tak funguje dobrovolný přístup, který při řešení problému zvolila.

„V květnu 2016 jsem iniciovala vznik kodexu chování proti nenávistným projevům online, protože bylo naléhavě nutné proti tomuto fenoménu zakročit. Dnes, po dvou a půl letech, můžeme říci, že jsme zaujali správný přístup,“ uvedla Jourová.

Eurokomisařka dnes před novináři však nevyloučila ani jeho změnu, a to v případě, že by internetové platformy zcela rezignovaly na svůj díl odpovědnosti.

To by však hrozit nemělo. Internetové firmy podle Jourové naopak říkají, že jsou připraveny plně respektovat evropské zákony a ani jim samotným se nelíbí, pokud je jejich síť používána k podněcování nenávisti.

Ačkoliv k mazání závadného obsahu dochází stále rychleji, svoboda projevu nebyla podle Komise dotčena a internetové firmy ji respektují.

Internetové společnosti odstraňují 70 % nelegálních příspěvků. Vévodí jim xenofobie a nenávist vůči muslimům

Nelegální obsah na internetu mizí rychleji než dříve, a to i do čtyřiadvaceti hodin od jeho nahlášení. Mažou se vzkazy k zabíjení, výzvy k fyzickému násilí a také výhrůžky, které by mohly inspirovat ostatní lidi.

Systém je dobrovolný

Skupina poslanců v čele s Václavem Klausem mladším, přišla koncem ledna s návrhem novely trestního zákoníku, která mazání některých příspěvků z internetu vyhodnotila jako „omezování svobody projevu ve veřejných sociálních sítích“. Smazání příspěvku ze sociální sítě by tak bylo podle novely trestné. Dojít by mohlo až ke tříletému vězení, zákazu činnosti či k uvalení pokuty.

Podle eurokomisařky Jourové však Evropská unie nepřikazuje soukromým internetovým firmám, co mají či nemají mazat z internetu, pouze je žádá, aby dodržovaly zákony platné v členských zemích.

Evropská komise si podle ní na rozdíl od Václava Klause mladšího a několika desítek dalších českých poslanců uvědomuje, že jde o soukromé subjekty.

Jourová dodala, že Komise žádá, aby společnosti mazaly pouze takový obsah, který zakazuje zákon.