Evropský parlament chce co nejrychlejší reformu azylového systému

©pixabay

Rakouští a italští politici se zastávají rozhodnutí italské vlády odklonit plavidlo Aquarius s více než 600 uprchlíky na palubě. Evropský parlament chce co nejrychlejší reformu evropských pravidel pro azyl. Evropská komise přidělí více peněz na migrační politiku.

Lídři evropských zemí by se měli na červnovém summitu shodnout na podobě reformy azylového systému, jinak může EU čelit zásadnímu humanitárnímu problému. Evropskou radu k tomu dnes vyzvali poslanci Evropského parlamentu, podle nichž EU i vzhledem k protiimigračnímu postoji nové italské vlády urychleně potřebuje aktualizovaná pravidla azylového procesu. Evropští ministři minulý týden odmítli kompromisní návrh reformy a očekává se, že její řešení bude záležitostí následujících měsíců.

Velká část poslanců považuje za varování osud lodi Aquarius s více než 600 migranty, kterou o víkendu odmítly přijmout Itálie i Malta. Hrozící tragédii odvrátila španělská vláda, která nabídla přetížené lodi s docházejícími zásobami možnost přistát u španělských břehů.

Aquarius není ojedinělý případ

„Není to ojedinělá situace. Není čas odkládat řešení migrace,“ řekl šéf socialistických poslanců Udo Bullman, podle něhož je odmítavá reakce Itálie varováním. Podobně se vyjádřila řada dalších poslanců, kteří často odkazovali na návrh reformy označované jako Dublin IV schválený loni parlamentem. Parlament počítal s přerozdělováním migrantů a s tím, že nebudou muset o azyl žádat v první evropské zemi, což však nenašlo u členských států dostatečnou podporu.

Drama kolem lodi s migranty velmi rezonovalo i u europoslanců zvolených za současné italské vládní strany, kteří dali najevo, že jejich země s návrhy azylové reformy nesouhlasí a požaduje tvrdší přístup. „Měli bychom mít přijímací střediska pro žadatele o azyl mimo Evropu,“ navrhl poslanec protipřistěhovalecké vládní strany Liga Mario Borghezio, podle něhož je odmítnutí lodi logickým vyústěním dosavadní situace, kdy Itálie nesla největší tíhu migrační vlny. Jeho kolegyně Laura Ferraraová z populistického Hnutí pěti hvězd podotkla, že Řím byl k této reakci donucen nečinností dalších zemí a současná azylová politika unie „ztroskotala jako lodě s migranty“.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans během parlamentní debaty prohlásil, že se Komise pokouší vyčlenit nové finance na podporu řešení migrační problematiky. Potřebný je podle něho jak realistický plán investic v Africe či posílení ochrany vnějších hranic unie, což prosazují politici odmítající ve svých zemích přijímat migranty, tak kvalitní azylový program pomáhající ohroženým lidem.

„Neříkám, že by měl být v Evropě přijímán každý migrant. Ale nemůžeme nechat umírat lidi ve Středozemním moři,“ řekl Timmermans.

Rakouští Svobodní podporují italský přístup

EU se azylovou reformou bezvýsledně zabývá již dva roky. Bulharské předsednictví minulý týden předložilo ministrům vnitra členských zemí nový návrh, z něhož však nezmizely přerozdělovací kvóty vyvolávající odpor zejména v postkomunistických zemích včetně Česka. Nesouhlas však daly najevo i Itálie či Německo a hledání možného kompromisu tak bude záležitostí nadcházejícího summitu. Jednou z možností je, že pověří řešením problému Rakousko, které bude předsednickou zemí ve druhé polovině roku.

Že ani to nemusí být snadný úkol, ukázal během dnešní debaty europoslanec vládní Svobodné strany Rakouska Harald Vilimsky. „Musíme těm lidem pomáhat tam, kde žijí, poskytovat jim léky,“ prohlásil s tím, že do Evropy by migranti dále mířit neměli. Italský přístup k lodi Aquarius označil za správný.