Evropská unie odsuzuje jaderné pokusy v Severní Korei

Vrchní představitel evropské bezpečnostní a obranné politiky Javier Solana včera odsoudil jaderné pokusy, které proběhly o víkendu v Severní Korei. Země jimi porušila dohodu o nešíření jaderných zbraní.

Souvislosti:

Severní Korea v roce 2005 souhlasila na setkání šesti státůopuštěním svého jaderného programu výměnou za bezpečnostní záruky a energetickou a potravinovou pomoc. Země je závislá na mezinárodní pomoci od hladomoru na počátku 90. let, který byl způsoben obdobími sucha, povodněmi a špatnou hospodářskou politikou.

Korejská vláda počátkem října oznámila, že plánuje provést jaderné testy v reakci na hrozby a sankce ze strany Spojených států. USA zavedly na Severní Koreu sankce kvůli obvinění z praní špinavých peněz a padělání.

Severní Korea není signatářem Smlouvy o zákazu jaderných testů, kterou přijalo valné shromáždění OSN v roce 1996 a pod nějž se podepsalo 135 zemí.

Témata:

Pchjongjang včera oznámil, že v neděli večer provedl svůj první podzemní jaderný test. Severokorejská tisková agentura označila test za „historický úspěch“, který posílí mír a bezpečnost.

K řízenému výbuchu došlo jen tři dny poté, co Rada bezpečnosti OSN vyzvala jednomyslně Severní Koreu k opuštění svých plánů na testování jaderných zbraní. Rada bezpečnosti se včera sešla na mimořádné schůzce. Rada nyní zvažuje, jaké budou její další kroky. Uvažuje se o sankcích, které budou vymahatelné vojenskými prostředky.

Návrh Spojených států pro jednání Rady bezpečnosti počítá se zastavením dodávek materiálu, který může sloužit k výrobě jaderných zbraní, přísnými kontrolami nákladní přepravy mířící do Severní Korey a naopak nebo zákazem dodávek luxusního zboží. Podle informací z BBC však s tak přísnými opatřeními nesouhlasí Čína a Rusko, které jsou se Severní Koreou provázány obchodně.

Stanoviska:

Vrchní představitel evropské bezpečnostní a obranné politiky Javier Solana severokorejský pokus ostře odsoudil a označil jej za „zcela nezodpovědný čin“, který „podrývá bezpečnost a stabilitu v regionu“. Solana vyjádřil své politování nad tím, že Severní Korea ignorovala tlak mezinárodního společenství. „Jaderný test posílí izolaci Severní Koreje a je v rozporu se základními zájmy obyvatel země. Představuje hrozbu pro bezpečnost a stabilitu v asijsko-pacifickém regionu a na celém světě,“ uvedl Solana ve svém tiskovém prohlášení.

Solana bude podle svých slov vést rozhovory s ministry zemí nacházejících se v regionu – zejména Japonskem a Čínou. „Musíme zvážit svou odpověď s rozvahou, avšak tato odpověď musí být pevná a jednoznačná,“ uvedl Solana.

Finské předsednictví v Radě EU rovněž testy odsoudilo. „EU blízce spolupracuje s mezinárodním společenstvím na vytváření postoje vůči tomuto provokativnímu činu,“ píše se v tiskové zprávě předsednictví. Podle zprávy je severokorejský čin „zjevným porušením severo-jižní deklarace o zákazu jaderných zbraní. Je navíc v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1695, kterou přijaly země jednomyslně poté, co Severní Korea vypustila své balistické rakety.“

Předsednictví vyzvalo Severní Koreu, aby ohlásila, že se „zdrží jakýchkoliv dalších testů jaderných zařízení, veřejně se zřekne svých jaderných zbraní a navrátí se okamžitě a bezpodmínečně k dohodě šesti zemí z roku 2005.“ Předsednictví dále vyzývá zemi k opětovnému zahájení plnění Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Severní Korea podle EU musí podepsat a ratifikovat Smlouvu o zákazu jaderných testů.

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner, která je v současné době na návštěvě v Malajsii, severokorejské testy odsoudila, avšak říká, že jaderné testy nebudou záminkou pro omezení humanitární pomoci chudé zemi, neboť pomoc je určená „nejchudším z chudých“.

„Věříme, že testy budou odložené. Věříme, že se Severní Korea vrátí zpět k jednání šesti stran,“ dodala komisařka, podle které je toto pro izolovanou zemi jediná příležitost, jak jednat s mezinárodním společenstvím.