Evropa se chystá na zásadní jednání o migraci. Klíčovou roli má Rakousko

© European Union, 2018

V neděli se v Bruselu sejde minisummit evropských zemí k otázce migrace. Země Visegrádské skupiny včetně Česka se ho nezúčastní. Důraz kladou na nadcházející „velký“ summit EU, který se chystá na konci příštího týdne.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes ve Vídni a v Budapešti jednal s šéfy tamních vlád Sebastianem Kurzem a Viktorem Orbánem o nadcházejícím summitu Evropské unie na konci příštího týdne a zejména o problému migrace.

„Skutečnou prioritou je chránit vnější hranice EU,“ zdůraznil Tusk, který evropským summitům předsedá. „To je první podmínkou, abychom vyřešili problém migrace,“ dodal.

Podle Tuska se Evropou začíná šířit „společné myšlení“ v otázce migrace. Na otázku, zda očekává řešení již od nadcházející Evropské rady, řekl, že v to doufá.

Ve Vídni se zajímal také o priority nadcházejícího rakouského předsednictví v EU a o kancléřův názor na spolupráci s Visegrádskou čtyřkou (V4), tvořenou Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem.

Premiéři V4 se na čtvrteční schůzce v Budapešti dohodli vynechat nedělní minisummit k migraci v Bruselu, který svolal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zájem o účast na této schůzce přitom zatím projevilo 16 premiérů či prezidentů zemí EU.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve avizoval, že se minisummitu zúčastnit chce. Po jednání Visegrádské skupiny ale oznámil, že není důvod se schůzky účastnit.

Podle Babiše je rozhodující půdou, na níž se bude o řešení migrační problematiky jednat, právě summit EU, který se uskuteční příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Země V4 podle něj nechtěly jet na nedělní schůzku, z níž by měly vzejít závěry, s nimiž nesouhlasí. Jako příklad uvedl posilování pohraniční agentury EU Frontex. To by podle něj nemělo spočívat jen v navyšování počtu pracovníků, ale i ve změně kompetencí.

Nedělního „menšího“ setkání v Bruselu se zúčastní i rakouský kancléř Kurz, který dnes byl podle agentury APA zdrženlivý ohledně toho, zda je možné na schůzce dosáhnout shody na řešení migrační otázky.

Podle Babiše to ovšem může být právě Kurz, kdo bude postoje zemí V4 v neděli prezentovat. Rakouský kancléř se totiž zúčastnil i čtvrtečního jednání Visegrádu v Budapešti.

Rakousko na počátku července převezme otěže rotujícího předsednictví EU od Bulharska. Za prioritu Kurz již několikrát označil právě boj s nelegální migrací. K tomuto tématu chystá neformální summit 20. září v Salcburku.