Europoslanci vyzvali slovinského premiéra k dodržování právního státu

© European Union, 2021

K dodržování principů vlády práva ve vlastní zemi vyzvali dnes slovinského premiéra Janeze Janšu poslanci Evropského parlamentu, kteří s ním debatovali o prioritách začínajícího slovinského předsednictví Evropské unie.

Janez Janša, který čelí kritice kvůli údajné snaze omezovat nezávislost médií či svobodu shromažďování, označil téma právního státu za jeden z důležitých bodů předsednictví. Podle řady europoslanců ovšem musí konzervativní premiér zlepšit důvěryhodnost své vlády tím, že ihned jmenuje slovinského zástupce do nově vytvořené evropské prokuratury.

„Respektování právního státu na základě shodných hodnot je zcela zásadní, pokud chceme, aby měli naši spoluobčané důvěru v instituce,“ prohlásil dnes Janša, který je považován za jednoho z hlavních spojenců maďarského premiéra Viktora Orbána. Toho Brusel obviňuje z dlouhodobého porušování evropských hodnot. Varování před podobnými problémy již dostala i vláda v Lublani.

Slovinské předsednictví EU: Prioritami budou pokoronavirové oživení, západní Balkán i kyberbezpečnost

Dnešním dnem startuje slovinské předsednictví Rady Evropské unie. Země se chce v čele sedmadvacítky, kde bude půl roku, věnovat například ekonomickému oživení po pandemii covidu-19 a posílení odolnosti Unie vůči podobným krizím.

„Prosím, přestaňte klást překážky soudcům a novinářům,“ vyzval dnes slovinského premiéra nizozemský liberální europoslanec Malik Azmani, podle něhož kvůli dosavadnímu Janšovu působení ve slovinské politice nelze brát jeho slova o vládě práva vážně.

Evropská komise i europoslanci již letos kritizovali snahu Janšovy vlády omezit nezávislost slovinské veřejné tiskové agentury. Nezisková organizace Evropské občanské fórum (ECF) pak Slovinsko nedávno přidala mezi země, v nichž hrozí oslabení občanských práv, což podle ECF vedle omezení nezávislosti médií dokládá snaha omezit svobodu shromažďování.

Slovinsko musí nominovat evropské žalobce

Velká část europoslanců dnes zdůrazňovala, že Janša by měl ihned vyslat slovinského zástupce do Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), který má nově potírat mimo jiné podvody spojené s rozdělováním evropských dotací.

„Nečekejte na zítřek, udělejte to dnes a tady,“ vyzvala jej španělská šéfka socialistické frakce Iratxe Garcíaová. Janša čelí obviněním, že kandidáty pro EPPO blokuje účelově a že se zároveň snaží znevěrohodnit některé slovinské soudce. Sám premiér podobná tvrzení odmítá.

The Capitals: Předsednictví v ohrožení? Slovinská opozice odmítla výzvu k politickému příměří

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes zopakovala, že počítá se Slovinskem jako důležitým partnerem při pokračování debaty o vládě práva na unijní úrovni. Komise v současnosti připravuje podrobnosti pro využití nového pravidla, které podmiňuje čerpání unijních peněz dodržováním principů právního státu. Brusel podle ní navíc koncem července zveřejní druhé výroční hodnocení stavu demokracie a evropských hodnot v zemích EU. V loňské premiérové zprávě komise Slovinsku vyčítala mimo jiné to, že úřady dostatečně neřeší časté hrozby vůči novinářům.