Europoslanci si více posvítí na vyšetřování vražd novinářů. Zřídili pro to zvláštní skupinu

[@ Shutterstock/ Hajrudin Hodzic]

Kvůli obavám z nedostatečného postupu při vyšetřování nedávných vražd novinářů, chtějí europoslanci více dohlížet na jejich průběh.

Evropský parlament dnes zřídil poslaneckou skupinu, která bude monitorovat vyšetřování vražd slovenského novináře Jána Kuciaka a maltské reportérky Daphne Caruanové Galiziové. Ve skupině budou zástupci všech parlamentních politických uskupení, informovala agentura Reuters.

Na případ vraždy novináře Kuciaka se důkladně podíváme, říká eurokomisař Oettinger. Více >>>>

Parlamentní výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci dnes zároveň v prohlášení uvedl, že je „znepokojen nedostatkem pokroku“ v národním vyšetřování obou kauz, zprávami o zastrašování novinářů a přetrvávajícími obviněními z korupce a podvodů.

Podobně se podle Reuters vyjádřila také unijní policejní agentura Europol.

Vyšetřování vražd má řadu nejasností

Maltská investigativní reportérka Caruanová Galiziová byla zavražděna loni v říjnu. Pod jejím autem vybuchla nálož, strůjce činu dosud nebyl dopaden. Maltská policie v souvislosti s vraždou Galiziové drží ve vazbě tři osoby, které jsou obviněny z nastražení a odpálení bomby. Prokurátoři ani policie o motivu vraždy žádná veřejná prohlášení neučinili. Spekuluje se o napojení vrahů na nejvyšší maltské politiky.

Europoslanci, kteří Maltu navštívili, minulý týden konstatovali, že vyšetřování je „vážně ohroženo“. Upozornili, že prokurátor pověřený případem dostal nabídku na vyšší pozici, a ve vyšetřování by tak v podstatě nemohl pokračovat.

Vraždu Jána Kuciaka bude vyšetřovat mezinárodní tým. Více >>>>

Dopadeni nebyli ani vrahové Kuciaka a jeho snoubenky. Dvojice byla zastřelena v únoru ve svém domě nedaleko Trnavy. Vedení policie jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označilo Kuciakovu investigativní práci. Slovenská policie již krátce po vraždě čelila kritice odborníků za to, že k ohledání těl nepřizvala soudního lékaře, ale patologa, který přednáší histologii.