Europol si posvítí na sexuální zneužívání na internetu. EU eviduje 725 000 stížností za rok

© Pixabay

Evropská komise dnes zveřejnila obrysy nové pětileté strategie posílení bezpečnosti v „reálném i digitálním prostředí“. Chce se zaměřit na budování infrastruktury odolné vůči hackerským útokům, boj proti terorismu a organizovanému zločinu či na rozvoj unijní policejní agentury Europol.

Podrobněji pak Komise představila iniciativu proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu, které se podle dostupných údajů za uplynulou dekádu rozmohlo.

Komise dělí své „strategické priority“ do čtyř skupin. Tou první je zabezpečování „klíčové infrastruktury“, jako jsou dopravní uzly, ale i počítačové systémy. Unijní exekutiva plánuje do konce roku nastínit priority v oblasti kybernetické bezpečnosti, zároveň avizuje „nová pravidla ochraně a odolnosti klíčové infrastruktury“.

Ministrům došla trpělivost. Za kyberútoky mohou zmrazit účty a zakázat vstup do EU

Kybernetické útoky jsou čím dál větší problém a EU přemýšlí, jak se bránit. Jednou z možností je nově i uvalení sankcí na fyzické a právnické osoby. Kromě zmrazení majetku je možný i zákaz vstupu do EU.

Dalším pilířem bezpečnostní politiky má být přímo boj proti kyberzločincům, kteří prý „čím dál více zneužívají technologického vývoje“. EK chce vyhodnotit účinnost stávajících norem o počítačové kriminalitě a zváží mimo jiné opatření namířená proti krádežím identity.

Boj proti terorismu podle Komise začíná u potlačování polarizace ve společnosti, jedním z cílů tedy bude brzké odhalování radikalizace jednotlivců.

Čtvrtým aspektem nové strategie je snaha vytvořit silný systém bezpečnostních vazeb postavený na spolupráci úřadů se soukromým sektorem a dalšími organizacemi. Za klíčové opatření v tomto směru plán EK označuje posílení mandátu agentury Europol.

Europol v souvislosti s koronavirem varuje před radikalizací a terorismem

Evropská policejní služba Europol varovala před radikalizací jednotlivců v důsledku přísných opatření proti šíření koronavirové nákazy. Nebezpečí teroristických útoků roste, upozornil unijní úřad v nejnovější zprávě o terorismu.

„Je načase překonat mylné rozlišování mezi online a offline, mezi digitálními a reálnými, mezi vnitřními a vnějšími bezpečnostními zájmy a hrozbami,“ komentoval novou strategii místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Plán podle něj „spojuje všechny body ve snaze vybudovat skutečný bezpečnostní ekosystém“.

725 000 stížností na sexuální zneužívání na internetu

Unijní exekutiva dnes v tomto směru představila první tři konkrétní iniciativy včetně plánu boje proti zneužívání dětí. Zatímco v roce 2010 Evropská unie registrovala na 23 000 stížností na sexuální zneužívání na internetu, v loňském roce už to bylo více než 725 000. Od vypuknutí pandemie covidu-19 pak údajně Europol zaznamenal nárůst ve sdílení dětské pornografie. Evropská komise se proto chce v následujících letech zaměřit na lepší koordinaci boje proti tomuto fenoménu a na posílení prevence, zváží také nová legislativní opatření, například ve vztahu k poskytovatelům internetových služeb.

Video: Hacker může napadnout i nemocnici. Podívejte se, co dělá EU v kyberbezpečnosti

Ať už jde o naše počítače, mobily, nebo chytrou televizi, řada běžně používaných výrobků se může stát terčem hackerů. A stejně tak vládní počítače, elektronika na letištích nebo v nemocnicích.

„Zneužívání dětí a sexuální zneužívání na internetu je odporným zločinem. Pandemie problém prohloubila,“ prohlásila eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. „Dnes mohu ohlásit, že předložíme zákon, který uloží online platformám odhalovat a hlásit sdílení tohoto nelegálního obsahu. Rovněž budeme zvažovat vytvoření nového evropského centra pro prevenci a boj proti sexuálnímu zneužívání dětí,“ uvedla.

EK kromě toho oznámila také „akční plány“ týkající se boje proti obchodu s drogami a proti pašování zbraní.