Europol má nové středisko pro boj s finanční a hospodářskou kriminalitou

© Pixabay

Účinnější boj proti praní špinavých peněz či finančním podvodům má Evropské unii zajistit nové středisko, které dnes zprovoznila evropská policejní agentura Europol. Více než šest desítek expertů a analytiků bude členským státům EU pomáhat ve vyšetřování hospodářské a finanční kriminality. Ta podle agentury nabírá na síle v době ekonomické krize a jejím terčem se patrně stanou i současné hospodářské stimuly včetně zamýšleného unijního fondu obnovy.

Europol odhaduje, že úřady dokážou organizovaným zločineckým skupinám jen něco málo přes jedno procento jejich finančních zisků. Právě pro odhalování finanční kriminality je přitom podle evropské agentury klíčová přeshraniční spolupráce.

„Finanční a hospodářské zločiny poškozují nás všechny a nezastaví se před hranicemi států. A když sledujeme toky peněz, často odhalíme zásadní aktivity organizovaných zločineckých skupin,“ prohlásila dnes eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, podle níž nové středisko v přeshraniční spolupráci významně pomůže.

Komise si blíže posvítí na praní špinavých peněz, sjednotí pravidla celé EU

Evropská komise sjednotí pravidla EU pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, která by měla být uplatňována efektivněji než dosud. Komise také navrhne vznik nezávislého orgánu, který bude na dodržování regulí v této oblasti dohlížet.

Europol očekává nárůst zločinů spojených s penězi v souvislosti s masivními stimuly, které EU i jednotlivé státy chystají pro podporu ekonomik zasažených koronavirovou pandemií.

„Hospodářská a finanční kriminalita jako jsou různé typy podvodů, praní špinavých peněz, padělání peněz či krádeže duševního vlastnictví je zvláště velkou hrozbou v době ekonomické krize. V jejím průběhu se bohužel tyto zločiny také nejvíce šíří,“ podotkla šéfka Europolu Catherine De Bolleová.

Evropské středisko pro finanční a hospodářskou kriminalitu (EFECC) bude působit v rámci organizační struktury Europolu, který již v minulosti zprovoznil dvě jiná specializovaná centra. V roce 2013 otevřel středisko boje proti kybernetickým zločinům, před čtyřmi lety pak protiteroristické centrum.

Velkých teroristických útoků v EU ubývá, obviněných teroristů ale přibylo, říkají odborníci

V boji proti terorismu mají hlavní slovo členské státy. Primárním úkolem EU je utvářet prostor pro jejich efektivní spolupráci a sdílení informací. Hrozba terorismu v Evropě na první pohled klesá, velmi ale záleží na tom, z jakých dat se vychází.