Eurokomisařka pro vnitřní věci Johanssonová navštívila Česko. Hlavním tématem byla migrace a bezpečnost v EU

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová [© European Union, 2020]

Evropská unie musí umět vracet nelegální migranty za své vnější hranice. Po dnešním jednání s eurokomisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval také odmítavý český postoj k rozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót.

Podle Hamáčka musí mít Unie kontrolu nad tím, kdo na její území přichází, zároveň musí být schopná nelegální migranty vracet. Podle něj je třeba využít k vracení migrantů i nástroje ekonomické spolupráce EU se třetími zeměmi. 

Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby například některé africké země, které usilují o dohodu s EU o volném obchodu, nám odmítaly zaručit účinnou pomoc v boji proti nelegální migraci,“ uvedl Hamáček v tiskovém prohlášení.

Opět jsem zdůraznil, že Česko zcela odmítá návrat jakéhokoliv systému přerozdělování migrantů na základě kvót,“ uvedl ministr k dalšímu jednání s eurokomisařkou, která dnes navštívila Česko. Hlavním tématem jejich setkání byla budoucnost evropské migrační a azylové politiky. Tu však Hamáček nevidí v systému pro přerozdělování migrantů, který je podle něj „přežitý a nefunkční“.

Česko s povinnými kvótami na rozdělování migrantů nesouhlasí dlouhodobě, zároveň ale odmítá kritiku, že se při řešení migrace chová nesolidárně. Poukazuje přitom na pomoc poskytovanou v zemích, odkud migranti přicházejí, a na podporu států na migračních trasách. Hamáček zdůraznil také nezbytnost lepší ochrany vnějších hranic Schengenského prostoru a posílení návratů nelegálních migrantů.

Švédsko-řecký „migrační tandem“ musí dostat členské státy k jednacímu stolu

Nová Evropská komise má před sebou těžký úkol – nalézt fungující a dlouhodobé řešení v migrační a azylové politice a myslet při tom na členské státy. Pokoušet se o to budou eurokomisaři Margaritis Schinas a Ylva Johanssonová.

Pozice českého parlamentu a nevládních skupin

Po jednání s Hamáčkem čekalo Johanssonovou ještě setkání se zástupci obou parlamentních komor v čele s předsedou výboru Poslanecké sněmovny pro evropské záležitosti (VEZ) Ondřejem Benešíkem. Na společném zasedání se kromě otázky migrace diskutovalo také o agentuře Frontex, spolupráci se třetími zeměmi a bezpečnosti uvnitř Unie.

VEZ podle Benešíka řadí bezpečnost mezi priority EU a podporuje v dalších sedmi letech navýšení financí unijního rozpočtu na ochranu vnějších hranic.

Nakonec se Johanssonová v Česku setkala se zástupci nevládních skupin, s nimiž hovořila o nezbytné vyváženosti veřejné diskuse k otázce migrace a azylu.