EU zvažuje po událostech v Norsku přísnější bezpečnostní opatření

zdroj: Evropská komise.

Ve světle nedávných událostí v Norsku hodlá Evropská unie například zpřísnit pravidla pro výrobu a prodej umělých hnojiv a dalších látek, které mohou sloužit k domácí výrobě výbušnin. Shodli se na tom účastníci mimořádné porady expertů na terorismus v Bruselu, která proběhla včera (28. července).

Oznámení o úmyslu zpřísnit pravidla pro výrobu a distribuci průmyslových hnojiv zaznělo po skončení expertní porady v Bruselu, kterou zorganizovalo polské předsednictví.

Kromě odborníků na terorismus z unijních protiteroristických skupin (TWP a COTER) se jí zúčastnili i zástupci norských úřadů.

Celá schůzka totiž probíhala v důsledku nedávných teroristických útoků v Norsku, z nichž tamní policie viní pravicového extremistu Anderse Behringa Breivika (EurActiv 25.7.2011). Při bombovém útoku na vládní čtvrť v Oslu a následné střelbě na norském ostrově Utöya, kde zrovna probíhal tábor sociálnědemokratické mládeže, zemřelo přes devadesátých osob (v drtivé většině dětí).

Norský premiér Jens Stoltenberg proto včera oznámil, že jeho vláda sestaví zvláštní apolitickou vyšetřovací komisi ("Komise 22. července"), jejímž úkolem bude útoky prošetřit a navrhnout přísnější bezpečnostní opatření, která by měla podobným událostem do budoucna zamezit.

„Je důležité objasnit všechny aspekty teroristického útoku, abychom se mohli poučit z toho, co se stalo,“ citovala jej agentura Reuters.

Norská policie totiž týden po atentátech čelí množícím se obviněním, že nejednala dostatečně pohotově a rychle.

„Organizační struktura a kapacitní možnosti (norské policie) budou součástí hodnocení,“ slíbil Stoltenberg.

Musíme se poučit

Kromě vyjádření soustrasti norskému národu byla cílem expertního setkání v Bruselu i výměna informací a analýz celé tragédie. Nejen Norsko, ale i celá Evropská unie by se měla z událostí poučit, shodli se její účastníci.

Timothy Jones, zástupce unijního protiteroristického koordinátora, kterým je od roku 2007 Gilles de Kerchove, sdělil médiím, že dojde ke spuštění nové sítě Europolu, která má koordinovat informace tajných služeb souvisejících s terorismem.

Další opatření budou podle něj následovat, musí se jen počkat na výsledky šetření norské zvláštní komise.

Jak již bylo řečeno v úvodu, největší prioritou se stávají kontroly výroby a prodeje látek, které mohou sloužit jako materiál pro domácí výrobu bomb.

Norská tajná služba totiž v pondělí oznámila, že strůjce útoků Breivik figuruje na jejím seznamu podezřelých osob z nákupu chemikálií již od března letošního roku.