EU ukončí vojenskou misi EUFOR/Althea v Bosně a Hercegovině

Ministři obrany členských států EU se sešli 1.- 2. října ve francouzském městě Deauville k neformálnímu jednání. Shodli se mimo jiné na ukončení vojenské mise v Bosně a Hercegovině a její přeměně na misi civilní.

Ministři obrany členských zemí EU jednali dva dny ve francouzském Deauville. ČR na jednání zastupovala ministryně obrany Vlasta Parkanová. Jednání předsedal francouzský ministr obrany Hervé Morin. Jedním z cílů francouzského předsednictví je dosáhnout významného posílení evropské obranné a bezpečnostní politiky. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před neformálním setkáním ministrů řekl: „Jak může být Evropa politickou silou, která se ozývá silným hlasem, když není schopná ochránit sama sebe nebo přijmout vhodná opatření týkající se obranné politiky.“

Francie, která vystoupila z vojenských složek NATO v roce 1966, si klade jako podmínku obnovení svého členství ve vojenských strukturách NATO právě posílení EU v oblasti obrany. Společnou obrannou a bezpečnostní politiku EU poprvé zmínila Maastrichtská smlouva. Unie však má ke skutečně fungující Společné obranné a bezpečnostní politice stále daleko.

Ke hlavním tématům neformálního jednání v Deauville patřilo posílení kapacit Společné bezpečnostní a obranné politiky EU, vojenské operace v rámci této politiky nebo projekt výměnných pobytů důstojníků členských zemí inspirovaný úspěšným projektem Erasmus.

Jedním z nedostatků Společné bezpečnostní a obranné politiky jsou nedostatečné dopravní kapacity jednotek členských států, kterou dokládá případ z tohoto týdne. EU musela požádat Rusko o zapůjčení vrtulníků pro svou mírovou misi v Čadu a to i přes napjaté vztahy mezi EU, které trvají od rusko-gruzínského vojenského konfliktu na začátku srpna. Ministři obrany proto přislíbili případ od případu zapojení svých zemí do společných projektů týkajících se například vojenských dopravních letounů nebo modernizace vrtulníků. Ředitel odboru komunikačních strategií ministerstva obrany ČR Andrej Čírtek v této souvislosti pro ČTK uvedl, že ČR nabídla průmyslové kapacity pro potřeby modernizace ruských strojů.

Ministři obrany se shodli na tom, že mise EUFOR/ Althea splnila své úkoly, a proto budou na svém pravidelném jednání v listopadu ministři jednat o její přeměně na misi civilní. EU má nyní v Bosně a Hercegovině 2 500 vojáků. Belgie, Kypr, Francie, Německo, Lotyšsko, Nizozemsko, Španělsko a Švédsko dále projevily ochotu podílet se na námořní operaci proti pirátům ohrožujícím plavbu podél somálského pobřeží. Přes toto území se přepravuje 30% všech světových dodávek ropy. Německý ministr obrany Franz-Josef Jung k tomu řekl: „Myslím si, že je nutné potírat piráty efektivně.“

V Deauville se ministři vyslovili pro rozšíření spolupráce při evakuaci evropských občanů po celém světě a také pro konsolidaci vojenských prostředků sloužících k monitorování přímořských území. Ministři podpořili výměnné pobyty vojenských důstojníků inspirované úspěšným programem Erasmus.