EU přezkoumá nová pravidla Googlu pro ochranu soukromí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Společnost Google chce od března zavést nová pravidla pro ochranu soukromí uživatelů svých služeb. EU a USA mají ale obavy z toho, aby nedošlo k porušení zákonů o ochraně osobních údajů. Evropští regulátoři proto Google vyzvali, aby s uvedením nových pravidel počkal, dokud EU neprovede potřebnou právní analýzu.

Minulý měsíc americká společnost Google oznámila, že se od března chystá zefektivnit pravidla pro práci s osobními údaji v rámci svých internetových služeb, jako jsou například sociální síť Google+, e-mailová služba Gmail nebo internetový přehrávač YouTube. Nová pravidla by se měla týkat také Androidu, operačního systému pro mobilní telefony, který Google vyvíjí. 

Skupina regulátorů z Evropské unie však firmu vyzvala, aby spuštění nových pravidel odložila. Regulátoři totiž nejprve chtějí přezkoumat, jestli nedojde k porušení evropských zákonů o ochraně osobních údajů.  

Předseda evropské Pracovní skupiny pro ochranu údajů Jacob Kohnstamm zaslal ve čtvrtek (2. února) společnosti Google dopis, v němž vyzval pozdržení aplikace nových předpisů.   

„Žádáme o oddálení, abychom se mohli ujistit, že nedojde k nedorozumění ohledně závazků firmy dostatečně informovat své klienty a evropské občany. Proto chceme nejprve dokončit svou analýzu,“ uvádí se v dopise pracovní skupiny, která je dozorčím orgánem složeným ze zástupců národních úřadů pro ochranu osobních dat a Evropského inspektora ochrany údajů.  

„Vzhledem k široké nabídce vašich služeb a jejich popularitě by mohly změny ovlivnit mnoho obyvatel ve většině nebo všech členských zemích EU,“ napsali Googlu regulátoři. „Chceme přezkoumat možné důsledky pro ochranu osobních údajů těchto obyvatel,“ dodali. 

Skupina navíc požádala francouzský úřad pro dohlížení nad ochranou osobních dat, aby prověřil možné dopady změn v ochraně dat.  

Nemějte obavy                                    

Nová politika Googlu ohledně osobních údajů vzbudila obavy také ve Spojených státech. Společnost však dala najevo, že s odkladdem úprav ve svých pravidlech pro osobní data nepočítá.  

Ředitel Googlu pro vztahy s veřejností Pablo Chavez oslovil v dopise z konce ledna osm členů amerického Kongresu a pokusil se rozptýlit jejich obavy. Google podle něj nezmění svůj přístup k datům uživatelů a doposud existující nastavení soukromí zůstane nedotčeno.   

„Nová pravidla nemění nic na přístupnosti informací, která si klienti u Googlu uložili. Jde nám pouze o zefektivnění našich služeb. Měly by být užitečnější pro samotné uživatele, a ne pro třetí strany, které by chtěly prostřednictvím Googlu získat o klientech informace,“ uvádí se v dopise v reakci na obavy, že firma bude poskytovat údaje o uživatelích internetu jiným společnostem.