EU chce být magnetem na talenty, překope pravidla legální migrace

© Pixabay

Evropská komise dala na stůl své návrhy okolo legální migrace do Evropy, zjednodušit by se měla například pracovní povolení. I když nový balíček se současnou uprchlickou vlnou přímo nesouvisí, může do budoucna usnadnit integraci Ukrajinců.

Ročně přijdou do EU dva až tři miliony lidí ze třetích zemích, z toho zhruba 150 tisíc z nich nelegálně. EU zároveň již řadu let řeší problém stárnoucí populace a zásadní nedostatek pracovníků v mnoha odvětvích. Lékem na to může být právě legální migrace. Její kontrola sice zůstává pod taktovkou států, společná pravidla na evropské úrovni se ale mohou vyplatit. Dobře zvládnutá legální migrace navíc přispívá k potlačení té nelegální.

Evropská komise proto na konci dubna představila návrhy, které mají legální migraci usnadnit a zefektivnit. Chránit mají jak evropskou demografii a pracovní trh, tak zahraniční pracovníky.

Klíčovou změnou je úprava jednotného povolení, které kombinuje pracovní povolení s povolením k pobytu. Vše se má zefektivnit tak, aby byl celý proces pro žadatele i zaměstnavatele rychlejší a jednodušší. V praxi to znamená například to, že podat žádost by bylo možné jak ve členských státech EU, tak ve třetích zemích.

Druhým zásadním bodem je jednodušší udělování dlouhodobého pobytu. Lidé se statusem dlouhodobého rezidenta a jejich rodiny by navíc měli mít posílená práva. Zároveň by pro ně mělo být snazší přestěhovat se z jedné unijní země do jiné.

„Dnešním balíčkem zjednodušujeme proces podávání žádostí o pobyt a práci v EU a posilujeme práva rezidentů a jejich rodinných příslušníků. Jsem přesvědčena, že zavádíme solidní cestu k tomu, abychom do EU přilákali nové talenty jak v současnosti, tak i do budoucna,“ prohlásila eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Klíčem k tomu se stane spolupráce členských i partnerských zemí, na kterou se Komise také zaměřila. Do budoucna chce například lépe zohledňovat potřeby trhů práce nebo dovednosti v jednotlivých zemích.

EU a vnitřní bezpečnost: Policejní spolupráce, migrace a kyberbezpečnost

I když otázka vnitřní bezpečnosti zůstává především v rukách členských států, v rámci EU funguje spolupráce v celé řadě oblastí. Které to jsou? A jaké plány má Unie do budoucna?

Zaměřeno na talenty

Z prvních hodnocení se zdá, že návrhy Evropské komise jdou opravdu daleko.

„Představený balíček je poněkud ambiciózní, ale jde správným směrem. Velmi pak vítám navrhovanou platformu – tzv. rezervoár talentů EU, který má za cíl nalákat kvalifikované pracovníky z třetích zemí,“ nechal se slyšet europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP).

Tato celoevropská platforma má za cíl zvýšit atraktivitu EU pro zájemce o práci ze zemí mimo Unii, stejně jako pomoct evropským zaměstnavatelům najít pracovníky s potřebnou kvalifikací.

Z odborných kruhů zaznívá zdrženlivější hodnocení balíčku. Podle osobního názoru ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové jsou navrhované změny směrnic ze strany Evropské komise překvapivě velké a zaslouží si hlubší analýzu místo rychlých soudů.

Podobně balíček okomentovalo i ministerstvo vnitra. „Jde o dlouhodobě plánovanou iniciativu Evropské komise, kterou se navrhují změny již existujících právních předpisů. Balíček je nyní podroben analýze na expertní úrovni,“ napsala za ministerstvo Hana Malá z odbor tisku a public relations.

Vyjádření členů české vlády z posledních měsíců nicméně naznačují, že Česko by mohlo být otevřené plošnému zjednodušení podmínek, minimálně u pracovní migrace.

České předsednictví se zaměří na ochranu hranic EU. Kvóty nejsou na stole, potvrdil Rakušan

Důležitým tématem českého předsednictví v Evropské unii bude kvůli ruské invazi na Ukrajinu ochrana vnějších hranic EU. Shodli se na tom dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.

Migrace z Ukrajiny jako příležitost

Nové návrhy okolo legální migrace nemají podle ministerstva vnitra přímou návaznost na současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny. Balíček se připravoval dlouho před válkou, může ale v dnešní situaci pomoci.

„Balíček považuji nejenom za potřebnou systémovou změnu, po které řada aktérů v EU včetně Evropského parlamentu již delší dobu volala, ale i za příležitost pomoci s dlouhodobějším řešením uprchlické vlny z Ukrajiny do EU,“ řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, EPP) a vysvětlil proč.

„Ukrajinci totiž nejsou jen lidé prchající před ruskou agresí, ale mohou být přínosem pro ekonomiky řady členských států i v době, kdy ruská agrese pomine a život na Ukrajině se vrátí do normálu,“ dodal.

Podle Pospíšila je proto důležité, aby na tento vývoj byla EU připravena a měla nastavená pravidla, která usnadní legální pobyt v EU těm Ukrajincům, kteří budou chtít v EU zůstat a již prokázali schopnost integrovat se a být pro danou společnost užiteční.

Jak uvádí přímo Evropská komise, soubor návrhů obsahuje konkrétní opatření, která usnadní lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajině vstup na trh práce EU. Platí to i pro zmíněný rezervoár talentů, který kvůli současné situaci začne ve své pilotní verzi fungovat už do letošního léta.

Zdechovský připomněl, že kvůli válce přicházejí vysoce kvalifikovaní pracovníci, jež mají zkušenosti a znalosti, které na evropském trhu hravě uplatní, ale také ti méně kvalifikovaní, kteří v EU v současnosti chybí jako sůl. „Pro země EU je to obrovská příležitost, jak posílit své ekonomiky,“ uzavřel europoslanec.

Zaměstnávání ukrajinských zdravotníků by se mělo zjednodušit, a to v celé EU

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce příští týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny.