EU bude předávat USA údaje o cestujících

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Grant Cochrane.

Evropský parlament na svém včerejším (19. dubna) plenárním zasedání schválil sdílení údajů o cestujících letících z Evropy do USA nebo naopak. Dohoda by měla platit sedm let a je součástí strategie boje proti terorismu a mezinárodnímu zločinu.

Údaje, které o evropských cestujících během provádění rezervace letenek z nebo do USA sesbírají letecké společnosti, budou americkým úřadům k dispozici po více jak deset let. 

Dohodu o jmenné evidenci cestujících, která je známá pod zkratkou PNR (z angl. Passenger Name Records), včera na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili europoslanci, když 409 z nich hlasovalo pro, 226 proti a 33 se hlasování zdrželo. 

Mezi poslanci, kteří dokument, jež nahradí prozatímní dohodu z roku 2007, nepodpořili, patří i samotná zpravodajka tohoto tématu nizozemská eurposlankyně z politické frakce liberálů a demokratů (ALDE) Sophie in´t Veld.  

Ta již v březnu, kdy se k dohodě vyjadřoval jeden z europoslaneckých výborů, poukazovala na rozpory, které PNR mezi evropskými legislativci vyvolává (EurActiv 29.3.2012). 

Odpůrci smlouvy totiž dlouhodobě argumentují tím, že podmínky ochrany osobních dat ve smlouvě nevyhovují evropských standardům.  

Nedostatečná ochrana dat? 

Dohoda totiž leteckým přepravcům ukládá, aby sebrané informace o cestujících, tedy hlavně jejich jméno, adresu bydliště, číslo kreditní karty, přes kterou uhradí letenku, a číslo sedadla, předaly Ministerstvu vnitřní bezpečnosti USA. Tyto údaje společně ještě s informacemi, například o náboženském vyznání cestujícího, jeho etnickém původu či sexuální orientaci, pak americké úřady uloží nejprve do „aktivní databáze“, kde k nim mají snadnější přístup, a posléze do „databáze nečinné“, kde budou uchovány po dobu dalších 10 let. 

Až tato doba uplyne, z dat budu smazány veškeré údaje, které by mohly vést k identifikaci cestujícího.

S citlivými údaji, o nichž již byla řeč, budou moct američtí úřednici pracovat pouze ve výjimečných případech a měli by k nim přistupovat individuálně. Pokud se ukáže, že povaha informací není důležitá pro vyšetřování teroristických útoků nebo mezinárodních zločinů, budou po 30 dnech smazána. 

„Uznávám význam boje s mezinárodním terorismem a mezinárodním zločinem. Chápu, že je nutné mít k tomu určité nástroje. Tento k nim ale dle mého názoru nepatří. Tímto rozhodnutím jsme umožnili americké straně stahovat osobní údaje o evropských občanech bez reálné kontroly nad jejich dalším osudem,“ uvedl europoslanec Pavel Poc (S&D), který s uzavřením smlouvy také nesouhlasí. 

Aby dohoda, jejíž projednávání na jaře roku 2010 Evropský parlament právě z obavy z dostatečné ochrany dat nejprve odložil a požádal Evropskou komisi, aby představila nový návrh (stalo se tak v roce 2011), začala platit, musí ji ještě příští týden formálně posvětit ministři spravedlnosti a vnitra. Sejít by se měli 26. dubna. 

Dohoda o předávání dat osobních údajů cestujících druhé straně již od loňského podzimu platí mezi EU a Austrálií a podobný text evropská sedmadvacítka připravuje i ve spolupráci s Kanadou.