Do Litvy míří z Běloruska další migranti, Frontex poslal pomoc

Vozidlo agentury Frontex u litevsko-běloruské hranice, červenec 2021 © EPA

Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně překročili bělorusko-litevské hranice. Oznámil to dnes server Delfi.lt s odvoláním na komuniké pohraniční stráže. Agentura Evropské unie pro ochranu hranic (Frontex) dnes oznámila, že v rámci evropské solidarity vyslala do Litvy dalších 60 policistů k ostraze hranic.

Většina ze zadržených migrantů, 106, pochází podle serveru z Iráku. Všichni se museli podrobit testům na covid-19. Pohraniční stráž rovněž oznámila, že ve čtvrtek přepravila 380 migrantů do nového tábora ve vojenského prostoru Rudninkai u Vilniusu, který vznikl navzdory protestům místních obyvatel.

Litevské bezpečnostní složky letos zadržely již více než 3200 běženců, zatímco za celý loňský rok jich bylo jen jedenaosmdesát. Nelegální migrace do Litvy z Běloruska začala dramaticky narůstat po uvalení nových sankcí Západu na běloruský režim. Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní autoritářský režim v Minsku z toho, že umožňuje migrantům z Blízkého východu a Afriky přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí Evropské unie i schengenského prostoru. Vilnius se domnívá, že většina lidí, kteří se v poslední době snaží dostat do pobaltské země, cestovala letecky z Iráku do Běloruska.

O narůstajícím počtu iráckých občanů, kteří se přes Bělorusko nelegálně dostávají do Litvy, mluvil ve čtvrtek šéf unijní diplomacie Josep Borrell s iráckým ministrem zahraničních věcí Fuádem Husajnem. „Není to problém pouze jednoho členského státu, ale celé Evropské unie. Počítáme s podporou Iráku,“ napsal Borrell po rozhovoru s iráckým ministrem zahraničí na twitteru.

Po Husajnovi unijní diplomat požadoval vysvětlení, jakým způsobem je k přepravě migrantů používáno letiště v hlavním iráckém městě Bagdádu. V rozhovoru pro španělský list El País Borrell vysvětlil, že migranti se dostávají letecky z Bagdádu do Minsku a posléze autobusem k litevské hranici, kterou poté nezákonně překonávají. „Je to odpověď Běloruska na sankce (…) Migranti jsou bohužel opět používáni jako zbraň,“ řekl Borrell.

Ministři zahraničí se shodli na sankcích proti běloruskému režimu

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti běloruskému režimu.

K poskytnutí pomoci Litvě s posílením kontroly na jejích hranicích vyzvala členské státy evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. „Naší prioritou musí být pomoc Litvě v zajištění bezpečnosti její hranice s Běloruskem,“ apelovala komisařka v dopise na sedmadvacet členských států.

Frontex dnes oznámil, že v rámci evropské solidarity vyslal do Litvy dalších 60 policistů, kteří mají pobaltské zemi pomoci zvládnout rostoucí příliv migrantů. Celkem je na žádost litevských úřadů v zemi stovka policistů s 30 hlídkovými vozy a dvěma vrtulníky. Příští týden Vilnius navštíví unijní experti, aby jednali o koordinaci a případné podpoře Frontexu při vracení migrantů do vlasti. V jejich řadách jsou po Iráčanech nejčastěji zastoupeni migranti z Konga (Brazzaville) a Kamerunu.

Frontex nezabránil „pushbackům“ proti migrantům, důkazy o přímém zapojení ale chybí

Ještě před začátkem letní pauzy dokončili europoslanci zprávu, podle které si evropská pohraniční stráž Frontex neplní své povinnosti z hlediska ochrany práv migrantů mířících po moři do Evropy. Nejhorší obavy se nicméně nepotvrdily, respektive pro ně neexistují dostatečně přesvědčivé důkazy.