ČR zatím nepřevzala sporné pasáže zbraňové směrnice. Čeká na verdikt soudu

© Shutterstock

Tento článek je součástí Special reportu: Směrnice EU o zbraních

Přijetí novely zákona, která měla do českého práva kompletně převzít evropskou zbraňovou směrnici, se odkládá. Zákonodárci čekají na výsledek žaloby podané u Soudního dvora EU.

Česká republika obdržela formální výzvu od Evropské komise. Unijní exekutiva v ní ČR upozorňuje na nedokončené převzetí směrnice EU o kontrole držení a nabývání střelných zbraní. Směrnici schválil Evropský parlament v loni na jaře a do 14. září ji měly členské země přenést do svého právního řádu.

Implementace však vázne i v dalších státech EU. Společně s ČR obdrželo upozornění od Komise také dalších 24 zemí, na což Komise upozornila ve své zprávě o pokroku při vytváření bezpečnostní unie.

ČR se podle této zprávy řadí mezi pět států, které Komisi oznámily alespoň částečné převzetí směrnice. Předčila tak většinu Evropy.

Tomáš Gawron: V implementaci zbraňové směrnice je ČR premiantem

Ať se lidé, kteří hovoří o regulaci zbraní, vžijí do kůže šéfredaktora Charlie Hebdo. Byl to sportovní střelec a dostával každý týden výhrůžky smrtí. V této situaci si podal žádost, aby u sebe mohl nosit nabitou zbraň. Žádosti nebylo vyhověno.

Podle Jana Bartoška z odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR už je implementováno zhruba 82 % evropské legislativy. Zbývající část tvoří ustanovení, která jsou pro Česko problematická, a to především přeřazení některých samonabíjecích zbraní do kategorie A, tedy do kategorie zakázané.

Česká republika nicméně doufá, že dosud neimplementovaná opatření nakonec do svého právního řádu nebude muset přebírat. Směrnici totiž žalovala u Soudního dvora EU, který by měl rozhodnout na jaře příštího roku. Společně se žalobou ČR chtěla odložit provádění směrnice. Této žádosti ale soud nevyhověl, což ale nemá na konečný verdikt žádný vliv.

Naděje spočívá v rozsudku

Sporné části směrnice měla řešit vládní novela zákona o zbraních a střelivu. Ta ale byla opakovaně vyřazena z programu jednání Poslanecké sněmovny.

„S kolegy čekáme na verdikt Soudního dvora EU, ke kterému Česká republika podala žalobu na neplatnost směrnice. Samozřejmě doufám, že nám dá Soudní dvůr za pravdu,“ uvedla pro EURACTIV.cz zpravodajka novely Jana Černochová (ODS).

Soud může na jaře ČR nevyhovět a žalobu zamítnout, nebo ji uzná a zruší celou směrnici, případně jen některé její části. Jeho rozhodnutí bude pro zákonodárce klíčové.

„Zbrklou implementaci považuji přinejmenším za nerozumnou, protože do rozhodnutí soudu nemáme ani jistotu, že ustanovení, se kterými nesouhlasíme, nebudou nakonec zrušeny,“ vysvětlila Černochová.

Podporovat držení zbraní, aby se lidé mohli bránit, je nesmysl. Zakazování je ale také chyba, říkají odborníci

Evropská směrnice o nabývání a držení střelných zbraní budí v ČR vášně. Češi totiž mají ke zbraním sentimentální vztah, říkají odborníci z Ministerstva vnitra ČR.

Neschválená novela je navíc sama o sobě problematická. Tvrdí to odborník na zbraňovou legislativu Tomáš Gawron.

„Novela nyní ležící v Poslanecké sněmovně byla sepsána opravdu velmi špatně, protože se připravovala v době mezi Sobotkovou a Babišovou vládou, a neexistoval nikdo, kdo by mohl rozhodovat cokoliv mimo čistě technickou oblast,“ řekl Gawron pro EURACTIV.cz.

Další bod jeho kritiky spočívá v tom, že „nové zákazy a výjimky z nich ve směrnici jsou technicky neuchopitelné a hlavně na současný český zákon o zbraních se opravdu nedají smysluplně našroubovat.“

Navržená vládní novela se nezamlouvá ani poslankyni Černochové.

„Vláda se od počátku představení novely zákona o zbraních netajila, že se jedná o provizorní opatření a v budoucnu bude následovat komplexnější právní úprava v této oblasti,“ poznamenala.

Její slova potvrdil i Gawron, podle kterého příprava zcela nového zákona o zbraních výrazně pokročila. Pracovní verze by mohla být zveřejněna již v lednu 2019.

„S přijetím zcela nového návrhu zákona ostatně počítá usnesení vlády č. 740, které uložilo předložení návrhu vládě do května 2019. Podle mých informacích úředníci a odborníci z Ministerstva vnitra na nové legislativě intenzivně pracují,“ dodala Černochová.

Nová jednání

Pokud by Česká republika u Soudního dvora EU nepochodila, měla by podle Černochové iniciovat nová jednání o změnách směrnice. Stávající ustanovení jsou podle ní pro občany „škodlivé až nebezpečné“.

Další možností je implementace zbraňové směrnice způsobem, který bude mít co nejmenší dopad na české majitele zbraní. Směrnice totiž zavádí minimální standard a záleží na ČR, zda se rozhodne aplikovat evropskou legislativu pouze tak, jak je nezbytně nutné, nebo zda ji zpřísní. Zbraňová směrnice navíc umožňuje členským státům udělit řadu výjimek.

Ministerstvo vnitra scénář „nejmenšího dopadu na majitele zbraní“ v případě neúspěchu žaloby slibuje již od samého počátku. Podle Černochové ale tento přístup nestačí.

„Více bych ocenila aktivitu vlády na úrovni EU a iniciativu nových jednání,“ uzavřela poslankyně.

Zbraňová směrnice EU: Od kritizovaného návrhu až po výsledný kompromis

Diskuse o zpřísnění evropské zbraňové legislativy se intenzivně vede již několik let. Jak bylo držení a nabývání střelných zbraní řešeno dříve a jaké změny přinesla zbraňová směrnice? Dozvíte se v podrobném přehledu.