Bulharsko proti organizovanému zločinu: Nový zákon umožní konfiskaci nelegálních příjmů

Budova bulharského parlamentu v Sofii; zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Konstantin.

Bulharsko včera schválilo kontroverzní zákon, který dá ministerstvu financí právo na konfiskaci soukromého majetku v případě, že vlastník nebude schopen doložit, že šlo o zákonný příjem. Informuje o tom Dnevnik, bulharský partner EurActivu. Jedná se o další krok, kterým se země snaží EU přesvědčit, že s organizovaným zločinem a korupcí bojuje.

Bulharští zákonodárci si svým včerejším rozhodnutím vysloužili dramatický děkovný projev od premiéra Bojka Borisova. Ministerský předseda zdůraznil, že pokud by bývali poslanci zákon neschválili, vláda by rezignovala.

Kontroverzní normu o konfiskaci majetku poslanci přijali až po několika schůzích a čtyřicetihodinové diskusi. Nový zákon, který poslanci doplnili řadou pozměňujících návrhů, vstoupí v platnost za půl roku.

Zákon ministerstvu financí umožní zabavit nelegálně získaný soukromý majetek bez pravomocného soudního rozhodnutí. Tuto proceduru bude možné spustit pouze v případě osob obžalovaných ze závažných trestných činů jako je terorismus, organizovaný zločin, kuplířství nebo daňové úniky.

Zákon bude mít až desetiletou zpětnou účinnost a bude se vztahovat na případy, kdy bude rozdíl mezi přiznanými příjmy a nabytým majetkem vyšší než 125.000 euro (přibližně 3,1 milionů korun).

Podle některých kritiků je ale deset let příliš málo. K nejproblematičtějším převodům majetku totiž docházelo hlavně během privatizace v 90. letech.

Proti zákonu hlasovali opoziční socialisté (BSP) a strana Hnutí za práva a svobody (DPS), která oslovuje voliče turecké menšiny. BSP i DPS se obávají, že zákon může být zneužit proti kritikům současné vlády Bojka Borisova.

„Každému občanu Bulharska, který nelegálně nabyl jakéhokoli aktiva, bude toto aktivum zkonfiskováno. To je to, co si přejí občané a co jsme také schválili. Dnes jsme u moci my, ale po nás přijdou jiní a tento zákon bude stále platit,“ uvedl premiér.

Bulharsko se snaží získat důvěru EU

Zákon o konfiskaci majetku je novým opatřením, kterým se bulharská vláda snaží Evropskou unii přesvědčit o spolehlivosti tamního soudnictví. Kvůli problémům s organizovaným zločinem a korupcí je Bulharsko spolu s Rumunskem pod dohledem Evropské komise. Na nedostatečný pokrok v těchto oblastech se dlouhodobě odvolává Nizozemsko, které tím blokuje vstup obou zemí do schengenského prostoru bez hranic.

Legislativní návrh, jehož úkolem je posílit nástroje EU umožňující zmrazit a zabavit majetek nabytý organizovanou trestnou činností, zveřejnila nedávno také Evropská komise.

Komisařka pro spravedlnost a vnitro Cecilia Malmström při té příležitosti ale uvedla, že iniciativa Komise nemá se situací v Bulharsku ani Rumunsku nic společného. Sofie i Bukurešť doufají, že Komise s monitoringem do léta skončí.

Včera vyslalo Bulharsko do Bruselu ještě jeden pozitivní signál. Došlo totiž k pravomocnému odsouzení bratrů Galevů, o nichž se hovoří jako o „majitelích prvního soukromého bulharského města“. Město Dupnica leží 60 km na jih od Sofie.