Brusel je připraven obnovit hraniční kontroly

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropská komise zvažuje, že povolí členským státům, aby kvůli zesílené vlně imigrantů znovu zaváděly kontroly na svých hranicích. V neděli (1. května) to prohlásil předseda evropské exekutivy José Manuel Barroso.

Nedělní oznámení předsedy Evropské komise Barrosa přichází jako reakce na společný francouzsko-italský dopis, který šéf evropské exekutivy obdržel od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a italského premiéra Silvia Berlusconiho uprostřed minulého týdne (EurActiv 27.4.2011).

Oba politici se v něm vyslovili pro revizi schengenské dohody, která ruší hraniční kontroly mezi členskými státy. K dohodě se dosud připojilo 25 evropských zemí – z toho 22 členů EU (s výjimkou Rumunska, Bulharska, Velké Británie, Irska a Kypru) a několik zemí, které stojí mimo Unii, tj. Norsko, Island a Švýcarsko.

Důvodem je zvýšený příliv přistěhovalců ze severní Afriky, kteří masově připlouvají k italským břehům a kvůli dočasným povolením k pobytu, jež dostávají od italských úřadů, cestují i do dalších zemí Schengenu (EurActiv 12.4.2011).

„Dočasné obnovení hranic je jednou z možností. Je ale nutné stanovit a jasně definovat kritéria, která by mohla sloužit jako základ pro lepší fungování schengenské dohody,“ uvedl předseda Komise Barroso.

V současné době mohou členské státy dočasně obnovit hraniční kontroly tak, jak to v době mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 provedlo Německo, aby zabránilo ve vstupu do země agresivním fanouškům. Nová pravidla by měla tyto pravomoci rozšířit.

„Aby byly hraniční kontroly nyní obnoveny, je potřeba tento krok obhájit – a to vážným ohrožením veřejného pořádku,“ vysvětlil zdroj z prostředí unijních institucí. „S novým systémem tato povinnost odpadne. Možnosti pro opětovné zavedení kontrol se tak rozšíří,“ dodal.

Musíme také posílit vztahy se Středomořím

Kromě možnosti zavádění kontrol na hraničních přechodech jakožto opatření v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví je podle předsedy Komise Barrosa nutné posílit i vztahy se zeměmi, které se nacházejí na pobřeží Středozemního moře.

Právě tyto země představují vstupní bránu pro imigranty, kteří do Evropy přicházejí z Afriky a z oblasti Blízkého a Středního východu.

Barroso ve svém oznámení také zdůraznil, že Evropská unie by měla spojit své síly a vypracovat společnou (a funkční) azylovou politiku. Připomněl, že předchozí pokusy ztroskotaly zejména kvůli neochotě a laxnosti členských států EU.

Předseda Komise oznámil, že první legislativní návrhy spatří světlo světa již tuto středu (4. května). Poté budou předloženy národním vládám, které je budou diskutovat na bruselském summitu 24. června.

Nová pravidla začnou platit v momentě, kdy k nim zaujme kladný postoj všech sedmadvacet členských zemí EU a Evropský parlament. Pokud vše půjde hladce, mohou začít platit během několika měsíců, v opačném případě se může celý proces protáhnout na více než rok.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).