Britsko-francouzská dohoda o vojenské spolupráci. Skutečně jen úsporné řešení?

zdroj: WikimediaCommons.org.

Británie a Francie dnes (2. listopadu) v Londýně uzavírají historickou dohodu o vzájemné vojenské spolupráci. Hlavním důvodem je snaha o snížení výdajů na obranu. Podle některých komentátorů jde ale o mnohem víc. Ve hře je podle nich silnější postavení Británie v Evropské unii.

Britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes podepíší v Londýně smlouvu o spolupráci ve vojenské oblasti. Dohoda o společném užívání letadlových lodí, jaderných testovacích laboratoří nebo o vytvoření společného expedičního sboru má za cíl ušetřit vojenské výdaje a snížit rychle narůstající státní zadlužení obou zemí.

Smlouva je přelomová úrovní uvažované spolupráce v oblasti jaderného výzkumu a testování nukleárních zbraní, které se Paříž dlouho bránila s odkazem, že jaderné zbraně jsou výhradně národní záležitostí.

Londýn i Paříž vytrvale zdůrazňují, že připravovaná smlouva nemá za cíl položit základy budoucí evropské armádě, ale vyzdvihují spíše nezbytnost miliardových úspor v rozpočtech na obranu.

„A podtrhávám, že se v žádném případě nejedná o první krok na cestě vytvoření evropské armády,“ řekl pro BBC David Cameron.

Usiluje Londýn o posílení vlivu v EU?

Přesto se objevují spekulace, zda se nejedná o novou fázi britské diplomatické ofenzívy, která má za cíl posílit vliv Británie na rozhodování v EU.

Podle britského deníku Financial Times usiluje ministerský předseda Cameron o posílení vazeb s Berlínem a Paříží a vytvoření určité formy „trilateralismu“, který by nahradil současnou osu Paříž-Berlín.

O podobnou koncepci posílení vlivu na evropské rozhodování se pokusil ve své době i britský premiér Tony Blair, podle Financial Times ale bez úspěchu.

„Tony Blair se sešel na třístranném summitu v roce 2004 s Gerhardem Schröderem a Jacquesem Chiracem, aby se pokusil spojit tři nejmocnější členské země EU a vytvořil něco, co Francouzi nazývají direktorátem‚. Jeho pokus ale dopadl fiaskem: lídři si nerozuměli, neshodli se na společné agendě a jejich pokus dopředu domlouvat agendu summitů jen zhoršil vztahy s ostatními členskými státy,“ připomíná deník.

Podle blízkých spolupracovníků britského premiéra je ale David Cameron pragmatičtější. „Tony Blair pokládal trilateralismus za svůj politický cíl. Cameron spolupráci s Berlínem a Paříží vidí spíše jako ad hoc dohody, které se uzavírají tam, kde to má smysl pro britské národní zájmy,“ uvedl pro Financial Times nejmenovaný zdroj blízký britskému premiérovi.

To potvrzují i další vysoce postavení úředníci britské vlády, kteří v nové britsko-francouzské smlouvě vidí Cameronovu pragmatičnost.

„Spolupráce s Francií v oblasti obrany je praktická, dává to smysl,“ cituje britský Telegraph nejmenovaného vysoce postaveného úředníka, podle kterého podepsané smlouvy mezi Francií a Británií nebudou mít vliv ani na další spolupráci Londýna s Washingtonem, ani na fungování NATO.

Máme společné zájmy, Brusel na EU nestačí

Británie i Francie mají společné zájmy na Blízkém východě a v Africe. Účastnily se společných vojenských akcí v Bosně a Afghánistánu a řeší i stejné problémy v oblasti imigrace a nezákonného obchodování s lidmi.

Dá se proto předpokládat, že i tyto oblasti budou tématem na dnešním summitu v Londýně. O jeho významu podle Telegraphu svědčí i to, že prezidenta Sarkozyho mají doprovázet zástupci ministerstva zahraničí a obrany.

Ať už vojenská spolupráce odvěkých rivalů a jediných evropských jaderných mocností dopadne v praxi jakkoli, jisté jsou nejbližší cíle, které obě strany na evropské úrovni sledují.

Pro Davida Camerona je zásadní získat v Paříži a Berlíně podporu pro úspornou verzi společného evropského rozpočtu, případně i podporu pro společný postup v oblasti ochrany klimatu, energetické politiky a postupu vůči Íránu.

Prezident Sarkozy britský návrh na spolupráci vítá. Stejně jako Londýn se totiž domnívá, že Evropská unie v čele José Manuelem Barrosem a Hermanem Van Rompuyem postrádá silné vedení.

Podle vysoce postaveného francouzského diplomata „je Sarkozy rád, že Cameron pochopil, že Evropa potřebuje náhradu za slabé vedení, které v Bruselu právě teď existuje.

„Francie a Německo jsou lídři EU v ekonomických otázkách. V oblasti energetiky a obrany je to Británie a Francie. Londýn se k nám (Paříží a Berlínu, pozn. red.) teď musí víc přiblížit, abychom mohli začít pracovat společně,“ přiblížil pohled Sarkozyho nejmenovaný francouzský diplomat.