O kauzu řidiče Sagana se zajímá i prezident Zeman, říká europoslanec Zdechovský

© European Union

S českým europoslancem Tomášem Zdechovským jsme mluvili o aktuální kauze českého řidiče Jiřího Sagana. Jak se případ vyvíjí a v čem spatřuje největší problém?

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) je členem výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věcí a také výboru pro rozpočtovou kontrolu. Před vstupem do politiky pracoval jako krizový manažer a mediální poradce.

V poslední době se věnujete případu českého řidiče Jiřího Sagana, který je ve Francii trestně stíhán za údajné pašování migrantů do Británie. Jak se kauza vyvíjí?

Tato kauza je dalo by se říct až neuvěřitelná. Pan Sagan během jedné ze svých cest spal ve svém kamionu na parkovišti a do návěsu mu mezitím naskákalo několik migrantů. Potom se rozjel a zamířil na francouzských hranicích k běžné kontrole. Všechny dokumenty byly v pořádku, řidič prováděl řádné kontroly a francouzští celníci jej proto nechali jet dál. Po pár metrech za kontrolou ale uslyšel nějaké rány, proto vylezl a zavolal celníky, aby se tedy společně podívali do návěsu, kde objevili patnáct lidí včetně jednoho malého dítěte.

V takové chvíli by každý počítal maximálně s vyslechnutím a následným propuštěním na svobodu, jako se to děje v jiných případech u Francouzů, Nizozemců apod., pana Sagana ale hned vzali do vazby s tím, že ho „v Čečně nebudou hledat“. A to i přesto, že při podrobnějším zkoumání zjistili, že je poškozen zámek u dveří, nikde u pana Sagana nenašli žádné peníze a následně i samotní migranti při výslechu přiznali, že se mu do vozu vloupali na základě tipu od skutečných pašeráků a potvrdili, že on jako řidič o ničem nevěděl. Proto i začali bouchat, mysleli si, že už jsou v Británii a chtěli ven.

Francouzský soud ale v únoru pana Sagana odsoudil ke dvěma letům vězení …

Ano, Pan Sagan se dále nachází ve vězení. Průběh jeho trestního řízení je totiž také neuvěřitelný.

V čem vidíte problém dosavadního trestního řízení?

Pan Sagan samozřejmě chtěl kontaktovat českou ambasádu, orgány činné v trestním řízení se ale v první řadě snažily sehnat kontakt na čečenské úřady. Následně mu přidělili pochybnou slovenskou tlumočnici, která jeho verzi tamním úřadům vůbec netlumočila. Dále mu jen španělský zaměstnavatel zajistil francouzského právníka, který se s ním poprvé viděl až krátce před soudem.

Komunikace mezi obviněným a policejními orgány tak několik měsíců prakticky neprobíhala a když začala, soud ještě řekl, že pan Sagan údajně změnil výpověď a všem advokátem předloženým důvodům se rozhodli nevěřit, ačkoliv měla platit minimálně zásada in dubio pro reo, tedy při pochybnostech ve prospěch obviněného.

V takové chvíli by měly začít konat i české úřady. Jak ty v celé věci postupují?

Teprve až po našem upozornění na tento případ se na místo dostavila paní z českého konzulátu a od té doby musím říct, že spolupráce s českým ministerstvem zahraničí probíhá docela dobře, předně pan ministr Petříček se opravdu snaží pomoci.

Intervence státních úřadů ale zatím probíhala zejména skrze samotného pana Sagana, kterému se úřady snažily pomáhat a komunikovat s ním. Kontaktovány by ale měly být přímo francouzské úřady, neměly by se k tomu stavět stylem, že jde o vyšetřování cizího státu s jistou servilitou, že k žádným pochybením zrovna ve Francii určitě nemohlo dojít. Všude jsou jen lidé a jak už jsem naznačil, vyšetřování v tomto případě nijak vzorné nebylo. Je jasné, že pan Sagan žádné pašování lidí neorganizoval.

Francouzské soudy to ale prozatím vidí jinak. Jaký vývoj v kauze nyní očekáváte? Předpokládám, že pan Sagan využije opravných prostředků.

V této chvíli vám můžu říct, že jsem k zásahu v této kauze pravděpodobně přesvědčil i prezidenta Miloše Zemana, který by se celým problémem měl začít zabývat. Případ díky tomu může dostat mnohem větší rozměr. Zároveň si myslím, že v tomto případě by panu Saganovi měla být udělena milost, už i kvůli tomu, že jeho partnerka je vážně nemocná, nemůže pracovat a byla závislá na jeho výdělku.

Prozatím ale není nic uzavřené. Čeká nás teď dovolání u kasačního soudu v Paříži. Tím, jak jsem ohledně tohoto případu i několikrát psal dopis panu prezidentu Macronovi, se případem i zabývá francouzské ministerstvo vnitra a zahraničí. Mám příslib, že prověří, jak je možné, že pan Sagan nedostal hned českého právníka a českou překladatelku a objevila se ta záměna Čech s Čečnou.