Pomalým tempem k rovnosti pohlaví

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Zdroj: Evropská komise.

Christine Lagardeová, generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu, nedávno varovala, že světu hrozí nová „nevýrazná norma“ pomalejšího růstu. Ve svých obavách není osamocená.

Tvůrci hospodářské politiky z celého světa hledají způsoby, jak podpořit růst, přičemž na přední příčce většiny seznamů figurují investice do infrastruktury. Jak ovšem Lagardeová pravidelně připomíná svému publiku, dalším, byť často přehlíženým lékem je zvýšení ekonomické participace žen a podpora jejich vzestupu.

Ženy představují polovinu globální nabídky pracovní síly a asi 70% světové spotřební poptávky. Musí však ještě urazit dlouhou cestu, než plně realizují svůj ekonomický potenciál, jak potvrzuje právě zveřejněná Zpráva o globální genderové propasti 2014 Světového ekonomického fóra.

Podle zprávy, která obsahuje údaje o 142 zemích a 94% světové populace, mají v mnoha rozvinutých i rozvojových státech ženy rovná nebo téměř rovná práva v oblasti školství a zdravotnictví. Jak ovšem ukázal útok na hrdinnou pákistánskou školačku a nositelku Nobelovy ceny míru Malálu Júsufzajovou, na mnoha místech je dívkám a ženám stále bráněno získat vzdělání, někdy i násilím.

Celý komentář najdete na webu The Project Syndicate.