Zdravotně postiženým se vyplácení dávek přes sKartu nezamlouvá

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: njaj,

Zdravotně postižení občané nesouhlasí s vyplácením dávek přes novou sociální kartu (tzv. sKartu) a označují ji za diskriminační. Obrátili se proto na soud s žádostí, aby pozastavil vydávání karet do té doby, než zmizí všechny otazníky, které představení nového systému provázejí.

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) se včera (3. července) již podruhé obrátila na soud a požádala jej, aby pozastavil vydávání nových sKaret, přes něž má od konce prázdnin probíhat vyplácení sociálních dávek. 

Výdej karet má být pozastaven až do chvíle, než budou vyřešeny všechny nejasnosti, které revoluční systém provázejí. 

„Podáme nový návrh na vydání předběžného opatření, jehož cílem bude pozastavit vydávání sKaret do doby podání řádné žaloby a rozhodnutí soudu v této věci. Nový návrh jsme vylepšili a doplnili, a tak věříme, že uspějeme,“ uvedl Václav Krása, předseda NRZP. 

Zdravotně postižení se totiž na soud obrátili již jednou, avšak jejich žádost byla odmítnuta kvůli formálním nedostatkům. Soud má nyní na vydání předběžného stanoviska sedm dní. 

Jak médiím potvrdil poradce NRZP Patrik Nacher, rada již pracuje na přípravě řádné žaloby. 

Diskriminace? 

Hlavním argumentem handicapovaných, proč sKarty nezavádět do praxe, je jejich obava z toho, že by se řada z nich kvůli svému postižení nemusela ke státní pomoci dostat. 

I přesto, že rezort práce a sociálních věcí (MPSV), který za spuštěním zatím pilotního projektu stojí, tvrdí, že hlavní výhodou sKaret bude kromě úspor i „dostupnost a pohodlnost“, tedy fakt, že klienti Úřadu práce si nebudou muset pro dávky nikam chodit, zdravotně postižení jsou přesvědčeni o opaku. 

„Zhruba 100 tisícům příjemců dávek způsobí sKarta obrovské problémy, protože nemají možnost dostat se k bankomatu, nemohou platit kartou při nákupu. Jedinou možností je poštovní poukázka,“ tvrdí Krása, který nový systém vyplácení nepojistných sociálních dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti označuje za „diskriminační“. 

Změna ve vyplácení dávek totiž spočívá v tom, že klientovi již nebudou platby chodit na jeho osobní účet či do poštovní schránky, ale na zcela nově zřízené konto u České spořitelny, která zvítězila ve veřejné zakázce. Smlouvu uzavřela na 12 let. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí tak počítá s tím, že do konce roku mezi obyvatele rozešle téměř milion sKaret. První dávky by na ně měly přijít již v září letošního roku a poslední nejpozději v lednu 2013. 

Podle MPSV bude vydávání karet a otevření a vedení platebního účtu zcela zdarma. V rámci standardní služby pak nebude zpoplatněn jeden výběr z bankomatu České spořitelny a jeden převod ke každé dávce. Bez poplatků bude probíhat i nákup sKartou u obchodníka. 

Jak ministr sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) uvedl ve včerejším vysílání Radiožurnálu, v první fázi projektu bude možné, aby si klienti vybírali, zda si přejí, aby jim dávky chodily na sKartu, nebo „postaru“, tedy složenkou. 

„Ano, ta možnost si i nadále nechávat posílat peníze prostřednictvím poštovní poukázky tu je. Nicméně je to ta nejdražší varianta, ten nejdražší způsob distribuce státních peněz,“ uvedl ministr. Podle jeho slov to bude bezplatně probíhat pouze do konce letošního roku, pak bude nutné za službu platit. 

Nedostatek terminálů? 

Proti novému systému vyplácení sociálních dávek se ohradily i odbory a zástupci opozice, kteří nový způsob dlouhodobě kritizují.  

Podle Zdeňka Škromacha (ČSSD) Česká republika není na takový způsob distribuce dávek připravená. Ve srovnání třeba s Velkou Británií, kde jsou lidé zvyklí si platební kartou kupovat třeba noviny v trafice či svačinu v malém obchůdku, nemá Česká republika dostatečnou síť platebních terminálů či bankomatů. 

„Přijeďte na venkov a zkuste zaplatit někde kartou,“ argumentuje Škromach, který zdůrazňuje, že v Česku existuje spoustu malých obcí, kterým se o přítomnosti platebního terminálu v obchodě či bankomatu na ulici ani nesnilo. 

Podle údajů MPSV na území České republiky v současné době existuje přibližně 65 tisíc terminálů, které přijímají platební karty. Uvádí se, že jejich dostupnost je tak srovnatelná s počty pracovišť České pošty. V budoucnosti se prý navíc počítá s jejich nárůstem. 

„Dnes tu existují řádově 3 tisíce poštovních úřadů, kde je možné si poukázku vyzvednout. Ve srovnání s tím tu je několik desítek tisíc míst, na nichž bude možné s sKartou operovat,“ uvedl ministr Drábek. 

I přesto, že nová sKarta bude chráněna podobně jako běžné platební karty, vyplácení dávek jejím prostřednictvím budí také obavy kvůli tomu, že její účty nejsou chráněny proti exekucím.  

Podobný systém vyplácení dávek běží v některých zemích EU, jako je třeba Itálie, Velká Británie nebo Finsko. Z neevropských zemí funguje například v USA.