Velká Británie sklízí kritiku za imigrační politiku

Lászlo Andor, eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění; zdroj: Evropská komise.

Britové svou imigrační politikou vzbuzují stále více negativních ohlasů v členských zemích EU i Bruselu. Kromě polské kritiky si tento týden království vyslechlo i ostrá slova od eurokomisaře pro zaměstnanost a sociální věci Lászla Andora. Argumenty proti omezování přílivu přistěhovalců zaznívají i od domácích expertů.

Britští konzervativci ve snaze vzít zbraň z rukou konkurenční Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP) zpřísňují pravidla pro imigranty. Chtějí hlavně omezit jejich přístup k sociálním dávkám, což už částečně uskutečnili. Debata se vyostřila v souvislosti s novoročním koncem pracovních omezení pro Rumuny a Bulhary.

Všeobecné obavy navíc umocnily statistiky. Zatímco po přistěhovaleckém náporu z vlny rozšíření EU v roce 2004 čísla dva roky klesala, loni se trend opět otočil, i když jen mírně. Poslední dostupný údaj hovoří o meziročním přírůstku o 182 tisíc. Vláda Davida Camerona přitom slibuje, že ho do roku 2015 dostane pod sto tisíc.

Na celkovější hodnocení je sice brzy, strach z přílivu Bulharů a Rumunů se však zatím nenaplňuje. Podle všeho do království zatím přijely jen desítky uchazečů o práci z těchto zemí. Andor Brity pokáral kvůli zbytečné hysterii. Podle něj by měli být méně emotivní a nenechat se manipulovat politiky. „Lidé by měli svou pozornost zaměřit na fakta,“ podotkl.

Rumunský velvyslanec v Londýně Ion Jinga míní, že by země zájemce o práci měla spíše vítat. „Britské firmy nyní inzerují pět tisíc míst pro Rumuny, aby zalepili díru na trhu s vysoce kvalifikovanými pracovníky,“ podotkl.

Celý článek najdete na webu E15.