Potopí prezidentské veto zákon o sociálně-právní ochraně dětí?

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: photostock.

Prezident Václav Klaus vrátil novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která si klade za cíl snížit počet dětí v ústavních zařízeních a naopak více podpořit jejich umisťování k pěstounům. Zákon byl podle Klause přijat na nátlak mezinárodních institucí včetně Evropské komise a profesionalizace pěstounské péče prý povede k tomu, že pěstouni nebudou vnímat péči jako poslání, ale jako zaměstnání.

„Novela byla přijata pod tlakem mezinárodních institucí: Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva, Dětského fondu OSN a Evropské komise,“ zní jedno z vysvětlení prezidenta Václava Klause, který se rozhodl, že nepodepíše novelu zákonu o sociálně-právní ochraně dětí v České republice. Vláda si od zákona slibuje výrazné snížení počtu dětí v ústavech a naopak posílení pěstounské péče. 

Prezident se domnívá, že za předložením zákona stojí z velké míry kritika ze zahraničí, která se zaměřovala na velký počet dětí v českých ústavních zařízeních a malý počet dětí v pěstounské péči „Tyto instituce začaly prosazovat jako svůj politický program, aby žádné dítě mladší tří let nebylo umístěno v ústavní péči,“ pokračuje Klaus v dopise, který adresoval předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové. 

Podle Lidových novin Česká republika eviduje 9.200 dětí (do 18 let) v ústavní péči a v náhradní rodině ještě o 400 dětí více. 

Klause také trápí údajný nedostatek pěstounů. „Panují důvodné obavy, že nebudeme mít ani pěstouny, ani ústavy, a děti budou končit na ulici,“ uvedl prezident republiky. Novela podle něj navíc nevnímá pěstounskou péči jako poslání, ale jako zaměstnání. Pěstouni tak nebudou v poskytování péče motivováni potřebou dětem pomoct, ale budou je pohánět peníze. 

„Z profesionálního prostředí dětských ústavů tak budeme vytlačovat děti do opatrování lidem, kteří se jako pěstouni zaregistrují z čistě zištných důvodů. A podle tohoto zákona budou dostávat peníze již vstupem do školících programů, ne až přijetím dítěte do své péče,“ vysvětlil Klaus.  

Další osud ve hvězdách? 

I přesto, že již v minulosti zákon v Parlamentu narazil na odpor Senátu, kde většinu křesel drží opozice, jeho vrácení se vládním poslancům podařilo přehlasovat (více o vetu senátorů viz EurActiv 23.7.2012). Za zákon z dílny rezortu práce a sociálních věcí se tehdy postavilo 108 poslanců. Pro přehlasování prezidentského veta bude zapotřebí 101 hlasů.  

I když je to o sedm hlasů méně, další osud zákona zůstává nejistý. Komentátoři se totiž shodují, že prezidentské veto může kartami ještě pořádně zamíchat, pokud se mu podaří zviklat některé poslance, kteří původně novelu podpořili. 

„Po vetu chci, aby se ten zákon udělal znovu, lépe a bez chyb,“ citovaly Lidové noviny Vlastu Bohdalovou z ČSSD, která patří mezi pět poslanců sociální demokracie, kteří se za zákon ještě na začátku tohoto měsíce postavili. Jeroným Tejc, předseda sociálnědemokratického poslaneckého klubu, médiím sdělil, že ČSSD se v příštím hlasování chystá hlasovat jednotně. 

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) odmítl celou věc více komentovat, řekl pouze, že se „nechce pouštět do spekulací“, ale že věří, že se potřebný počet hlasů najde. 

Pro i proti 

Prezidentské veto krátce po jeho oznámení odsoudily některé organizace, které se věnují pěstounské péči. Podle jejich názoru prezident problematice nerozumí. 

„Je to neuvěřitelná zpráva, že prezident nepodpořil moderní zákon, po němž odborná veřejnost volala dvacet let. Je mi strašně líto, jakého máme prezidenta,“ řekla ČTK ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová

Podobně smýšlí i ředitelka občanského sdružení na podporu náhradní rodinné péče Rozum a cit Jaroslava Máliková. „Je to nedocenění situace opuštěných a ohrožených dětí. Čas jim utíká, přitom by mohly mít zázemí v rodinách,“ uvedla. 

Novela má ale i své odpůrce. Dříve proti ní vystoupila například předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. „Kvalitních rodin je nedostatek, osm až devět procent selhává. V zahraničí, kde jsou zaměřeni jenom na pěstounskou péči a nemají dostatek zařízení, selhává více než 30 % rodin,“ uvedla v létě pro Český rozhlas.   

„Nejdřív musí být třeba sociální bydlení a chráněné bydlení, pak se můžou dělat takovéto revoluce v sociálně-právní ochraně,“ dodala.