Odborníci ke Komisi: Řekněte pacientům, jak správně užívat léky

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Odborníci naléhají na Evropskou komisi, aby zajistila, že pacienti dostanou všechny informace o tom, jak správně užívat své léky. Chtějí, aby potřebná pravidla zahrnula do přepracovaného návrhu směrnice o informacích pro pacienty, který by měl být zveřejněn na začátku října.

Minulý rok v říjnu o návrhu hlasoval Evropský parlament. Europoslanci se vyslovili pro povinnost farmaceutických firem poskytovat pacientům informace o lécích. Podpořili a rozšířili také zákaz reklamy na léky na předpis (EurActiv 26.11.2010).

Parlament rovněž požadoval, aby vzniklo propojení mezi informacemi uvedenými na obalech léků a internetovými databázemi. Pacienti by tak měli přístup k podrobnějším informacím ohledně testování jejich léků.

Komisař pro zdravotnictví John Dalli návrhy Parlamentu uvítal, ale odmítl požadavky na informování prostřednictvím internetu. Diskriminovalo by to prý totiž pacienty, kteří k internetu nemají přístup.

Představit možná rizika

Tento týden však zástupci sektoru zdravotnictví na obědě s europoslanci vyzvali Komisi, aby s návrhem postoupila o krok dále.

Schůzka byla svolána, aby se na ní prodiskutovaly metody, jak pomoci pacientům v dodržování léčebných postupů a ve správném užívání léků podle předpisu. Odborníci také žádají, aby byli pacienti informováni o následcích, jaké může nedodržování těchto postupů způsobit. Znovu byl také vznesen požadavek na propojení informací na obalech léků a na internetu.  

Richard Bergström, generální ředitel Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), řekl, že návrhy Parlamentu jsou dobrým výchozím bodem, ale dodal: „Musíme se zaměřit na to, jaké informace poskytujeme pacientům na obalech. Měly by být obohaceny o další informace na internetu.“

Odhaduje se, že 20 až 30 % pacientů v EU nedbá na pravidla správného léčení a 30 až 40 % nedokáže dodržovat opatření pro prevenci zdravotních problémů.

Každý rok dojde v zemích EU k téměř 200.000 úmrtím, které jsou způsobeny špatným dávkováním léků a nedodržováním léčebných doporučení. Jak byli europoslanci informováni, pro EU to představuje ztráty ve výši 1.25 miliard eur ročně.

Léky a zapomnětlivost

Na některé nemoci má pravidelné braní léků větší vliv než na jiné. Například u kardiovaskulárních chorob dochází k hospitalizaci v polovině případů právě kvůli nedodržování lékařských předpisů. Starší lidé musí často brát více léků, a existuje zde proto větší riziko nepříznivých účinků kvůli nedostatku informací o jejich účincích.

Profesor Przemyslaw Kardas z univerzity v Lodži na setkání řekl: „Rád bych, aby pacienti dostávali informace, které jim pomohou dodržovat léčebná doporučení. Také by měli být informováni o tom, co dělat, když zjistí, že předpisy nedodrželi. Tyto informace jsou nyní dostupné v případě antikoncepce, ale jsou potřeba i pro další druhy nemocí, jako je třeba vysoký tlak.“