Hrozí krácení výdajů na sociální bydlení

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous ČTK sdělil, že ministerstvo v letošním roce s největší pravděpodobností sníží výši dotace na chráněné a sociální bydlení. Evropská komise totiž označila tento druh podpory jako nedovolenou veřejnou podporu.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) chtělo na chráněné a sociální bydlení v České republice vyčlenit 1,3 miliard korun. Tato částka měla být rozdělena prostřednictvím dvou programů. První program se zaměřuje na podporu sociálního bydlení pro rodiny, které disponují příjmem nepřesahujícím 1,4 násobku životního minima. Druhý program podporuje chráněné bydlení – např. domovy s pečovatelskou službou nebo domovy důchodců.

Zatím ale tyto programy nebyly v tomto roce vyhlášeny, a to právě z důvodu kritiky Komise. Kalous pro ČTK řekl: „V tuto chvíli máme informaci z Evropské komise, že na tyto programy by se měla vztahovat nedovolená veřejná podpora. To znamená, že příjemci té dotace by ji museli vrátit.“ Náměstek ministra dále dodal, že „rozhodnutí Komise je překvapující, neboť stejné programy běžely v minulých letech bez výhrad“.

Mluvčí Evropské komise ČTK uvedla, že zatím nebylo o ničem rozhodnuto a že Komise je „v pravidelném kontaktu s českými úřady“. Ke kauze se vyjádřil také tiskový mluvčí Stálého zastoupení ČR v Bruselu Jan Vytopil. Uvedl, že Komise si na počátku ledna „vyžádala doplňující informace“ k oběma programům. Domnívá se dále, že ČR nyní povede „technické konzultace se zástupci Generálního ředitelství EK pro hospodářskou soutěž“.

Podle Kalouse mohou nastat pouze dvě možnosti, buď dojde ke snížení dotací, nebo budou programy realizovány v plné výši. „Budeme se snažit přesvědčit Brusel, že podpora sociálních bytů není nedovolená veřejná podpora,“ řekl.

Do března 2006 platilo, že státní dotace, jejíž výši nemusí EK schvalovat, nesmí překročit 100.000 eur během tří po sobě jdoucích let. Summit Evropské rady v březnu loňského roku rozhodl o navýšení této částky na 200.000 eur.