Francouzská vyhoštění se nyní zaměřují na „Rumuny“ a „Bulhary“

Za prvních devět měsíců tohoto roku vyhostila Francie 6.552 Rumunů a 910 Bulharů, vyplývá z vyjádření francouzského ministra pro přistěhovalectví Erica Bessona, který přestal tyto vyhoštěné občany EU nazývat „Romy“. Informuje o tom rumunský EurActiv.

Přestože francouzské deportace Romů patrně neztratily nic ze své intenzity, Francie přestala vyhoštěné označovat jejich etnickým původem.

Eric Besson oznámil, že francouzské úřady přinutily k odchodu z Francie 1.476 Rumunů a 227 Bulharů. K tomu dalších 5.086 Rumunů a 683 Bulharů přijalo finanční pomoc a vrátilo se do svých zemí „dobrovolně“.

Paříž poskytuje rodinám, které souhlasí s návratem do vlasti, 300 eur za dospělého a 100 eur za dítě. Tuto taktiku odsoudily organizace na ochranu lidských práv, které poplatek chápou jako formu úplatku.

Z druhé strany byla tato opatření kritizována jako „placená dovolená“. Příspěvek prý Romové využijí akorát na nákup lístku zpět do Francie. Cesta autobusem je přijde na pouhých 80 eur na osobu.

Bulharští a rumunští Romové jsou však občané EU a tedy mají právo po západní Evropě volně cestovat.

Za stejné období prvních devíti měsíců roku 2010 bylo z Francie vyhoštěno celkem 21.384 cizinců (včetně evropských občanů) uvedl Besson. Bulhaři a Rumuni z nich přijímali finanční pomoc za vycestování ze země s nejmenším odporem.

Podle Bessona se francouzská politika vyhošťování v roce 2010 nijak významně nezměnila oproti předchozím letům. Připustil však, že v průběhu srpna a září byly deportace „rumunských kočovníků“, kteří ve Francii pobývali protiprávně, „urychleny“.

Evropská komise v té době kritizovala Francii za vyhošťování Romů na základě etnického původu (EurActiv 30.9.2010). Francie poté předala Komisi informace o tom, jak upraví svoji legislativu tak, aby odpovídala evropským normám o volném pohybu osob.

Komise však i nadále zkoumá, zda letní zásahy proti romským táborům neporušovaly zákaz diskriminace na základě etnického původu.

Nový slovník naznačuje změnu francouzské strategie. Besson označoval vyhoštěné pouze jejich národnostní příslušností a pojmem „kočovníci“, které popisuje styl života, a ne etnický původ.

S podobnou strategii „uspěla“ před rokem a půl Itálie. Unikla kritice Evropské komise díky tomu, že Romy, kteří byli podle kritiků vybíráni přednostně pro kontrolu otisků prstů, nazývala právě termínem „kočovníci“.