EU doporučuje očkovat nejprve chronicky nemocné, těhotné a zdravotníky

Výbor EU pro zdravotní bezpečnost vydal včera prohlášení, v němž identifikoval skupiny obyvatel, které by měly být očkovány proti viru H1N1 přednostně. Prohlášení výboru má pouze doporučující charakter.

Výbor EU pro zdravotní bezpečnost (HSC) včera vydal prohlášení, ve kterém doporučuje členským států očkovat proti viru H1N1 nejrizikovější skupiny obyvatel. Mezi ně patří chronicky nemocní a těhotné ženy. Výbor dále doporučil vakcinaci pracovníků ve zdravotnictví, kteří budou s nemocnými pracovat.

Identifikace prioritních skupin je dle výboru nezbytná, protože je zřejmé, že dostatek vakcín pro všechny nebude do podzimní chřipkové sezóny k dispozici. I kdyby byla vakcína vyrobena v dostatečném množství včas, lze předpokládat, že se její distribuce zpozdí.

Členské státy se tímto doporučením řídit nemusí a mohou jednat na základě svých epidemiologických opatření. Je pouze v jejich kompetenci zpracovat vlastní strategii očkování. Výbor již dříve tento měsíc doporučil nezdržovat kvůli viru H1N1 začátek školního roku. Některé státy zvažovaly uzavření škol. Prozatím ale k tomuto kroku nedošlo. Členské státy se shodly na tom, že budou postupovat případ od případu. Ani ve Spojených státech se nechystá uzavření školních zařízení, aby se tak zabránilo šíření viru.

Některé členské státy již v médiích spustily informační kampaň o viru H1N1. Minulý týden se k nim připojila Francie a Irsko.  Z údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)vyplývá, že zatím v Evropě zemřelo na virus H1N1 83 lidí (23. srpna). Dle předpokladu WHO (21. srpna) je v Evropě více jak 32 000 případů prasečí chřipky.