Členské státy stáhnou některé vakcíny proti prasečí chřipce, mohou způsobovat narkolepsii

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Finsko, Švédsko a Velká Británie nebudou distribuovat vakcíny proti prasečí chřipce Pandemrix, které podle výsledků šetření Evropské agentury pro léčiva (EMA) mohou zvyšovat riziko onemocnění narkolepsií. Ta způsobuje, zvláště u mladých lidí, náhlé upadnutí do hlubokého spánku.

Kvůli tzv. prasečí chřipce, jejíž pandemie v roce 2009 vystrašila celý svět, se vakcínou Pandemrix nechalo naočkovat přes 30 milionů lidí ve 47 státech.

Později se ale v některých členských zemích EU, například ve Finsku, Švédsku nebo na Islandu začaly množit zprávy o výskytu narkolepsie, neurologické poruchy, při níž člověk z ničeho nic upadne do hlubokého spánku. Okamžitě se začalo spekulovat, že se jedná o reakci na očkování.

Minulý týden Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčiva vydal zprávu, v níž toto podezření potvrdil.

Děti raději neočkujte

Vědci v ní členským státům doporučili, aby zmiňovanou vakcínou očkovaly děti, které jsou ohrožené chřipkou H1N1, pouze v případech, že jiné vakcíny nebudou k dispozici. Právě u dětí a mladistvých očkovaných Pandemrixem totiž výzkumy ukázaly šesti až třináctinásobný nárůst rizika narkolepsie oproti referenční skupině, která očkována nebyla.

Mluvčí britského ministerstva zdravotnictví EurActivu potvrdil, že zatímco v roce 2009 vláda nakoupila více než šest milionů vakcín Pandemrix, v současné době není v prodeji ani jediná.

Vakcínou se neočkují mladiství do 20 let už ani ve Švédsku a Finsku.

Tiskové oddělení finského ministerstva zdravotnictví totiž uvedlo, že vakcinace proti sezónním respiračním onemocněním bude v příštím roce probíhat podle stejného scénáře jako letos – tedy za využití celé škály jiných přípravků.  

Rezort také oznámil, že zpráva finských vědců, kteří se zabývají výzkumem spojitosti mezi narkolepsií u mladých a vakcínou Pandemrix, bude zveřejněna v srpnu.

Výzkumem dopadů této vakcíny na lidské zdraví se v těchto měsících zabývá i Světová zdravotnická organizace (WHO), jejíž závěry budou publikovány v blízké době.

Společnost GlaxoSmithKline, která vakcínu prodává, slíbila, že bude s vědci úzce spolupracovat