Zkomplikuje rezignace kosovského prezidenta rozhovory se Srbskem?

Úterní překvapivá rezignace kosovského prezidenta Fatmira Sejdiu vznáší otazníky nad rozbíhajícím se dialogem mezi Kosovem a Srbskem. Zprávu přinesla agentura BETA, partner EurActivu v Srbsku.

„Dnes jsem předal rezignaci na post kosovského prezidenta,“ šokoval přítomné novináře na pondělní (27. září) tiskové konferenci Fatmir Sejdiu, kterého citovala agentura BETA.

„Věřil jsem, že tím, že zůstávám v úřadu, ústavu neporušuji,“ řekl také Sejdiu, který složením  funkce reagoval na rozhodnutí kosovského ústavního soudu. Ten minulý týden prohlásil, že Sejdiu porušil článek 88 kosovské ústavy o neslučitelnosti funkcí – nestál pouze v čele státu, ale zároveň vedl politickou stranu Demokratická liga Kosova. Soudci ke svému rozhodnutí dospěli i přes to, že Sejdiu funkci předsedy strany po prezidentské volbě „zmrazil“.

„Ústavní soud má opačný názor a já jej respektuji,“ píše se v oficiálním stanovisku dnes již bývalého kosovského prezidenta.  

Rezignace kosovské hlavy státu přichází v momentě, kdy se rozbíhají rozhovory o smíření mezi Kosovem a Srbskem. Kosovo, bývalá jihosrbská province, v roce 2008 vyhlásila svou nezávislost, kterou nedávno stvrdil Mezinárodní soudní dvůr (EurActiv 23.7.2010). Srbsko, které (společně s řadou dalších evropských států) i nadále odmítá kosovskou nezávislost uznat, ústy svého prezidenta Borise Tadiće nedávno oznámilo, že je ochotno opětovně usednout k jednacímu stolu. Evropská unie by se měla na rozhovorech podílet (EurActiv 20.9.2010).

Zvláštní vyslanec EU v Kosovu, nizozemský diplomat Peter Feith rezignaci kosovského prezidenta komentoval slovy: „Nejvyšší priorita musí být vždy přikládána věrohodnosti a fungování institucí Republiky Kosova a jeho ústavě.“

Fatmir Sejdiu se stal kosovským prezidentem v roce 2006 poté, co jeho předchůdce v úřadu, Ibrahim Rugova, zemřel na rakovinu. V roce 2008 byl Sejdiu parlamentem zvolen na druhé prezidentské období. Nyní mají kosovští poslanci měsíc na to, aby zvolili novou hlavu státu.