Zachovejte obezřetnost, vyzývá EU Srbsko a Chorvatsko

Chorvatská premiérka Jadranka Kosor, zdroj: Evropská komise.

Mezi Chorvatskem a Srbskem roste napětí. Srbsko obvinilo několik chorvatských občanů z válečných zločinů, které měli spáchat během bratrovražedných válek v letech 1991–1995. Evropská unie včera (6. října) vyzvala oba státy k prozíravosti. Informace přinesla srbská redakce EurActivu.

Evropská Komise naléhá na Chorvatsko, nadějného kandidáta na vstup do EU, aby zachovalo obezřetnost a klidné uvažování. Chorvatsko se totiž chystá přijmout zákon, který by prohlásil za neplatné všechny srbské dokumenty, které zmiňují chorvatské občany jako podezřelé, obžalované nebo usvědčené z válečných zločinů.

Návrh zákona byl v úterý (4. října) schválen parlamentním výborem. Byl vytvořen narychlo poté, co vyšlo najevo, že Srbsko obvinilo z válečných zločinů několik chorvatských občanů. Byli mezi nimi i významné osobnosti chorvatské politiky jako Vladimir Šeks, bývalý předseda parlamentu a přední člen vládní konzervativní strany HDZ (Chorvatské demokratické společenství).

Vztahy Bělehradu a Záhřebu byly během toho roku již několikrát vystaveny zkouškám. Spory zažehlo zatčení chorvatského veterána Tihomira Purdy v Bosně v březnu 2011. Purda byl zadržen na základě zatykače vydaného v Srbsku.

Chorvatsko o obžalobě nevědělo

Bělehrad nedávno kritizoval chorvatskou premiérku Jadranku Kosor za její výroky během oslav výročí Operace Bouře. Kosor vyjádřila uznání generálům Ante Gotovinovi a Mladenu Markačovi za jejich práci během operace. Oba přitom byli Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii usvědčeni z válečných zločinů, kterých se během operace dopustili.

Bělehrad také premiérku kritizoval za její srpnovou návštěvu Kosova a výroky, které tam pronesla. Návštěva se konala v době, kdy probíhala krize na severní hranici Kosova. Srbsko vyjádřilo obavy, že Kosor se snaží prezentovat Chorvaty jako nejlepší přátele kosovských Albánců.

Média ve středu oslovila chorvatskou premiérku s otázkou, zda přikročí k nějakým sankcím proti ministru spravedlnosti Draženu Bošnjakovićovi za to, že premiérku a vládu včas neinformoval o tom, že Srbsko vydalo obvinění proti chorvatským občanům.

 „Kdybych o této obžalobě věděla, učinila bych několik opatření. Zaprvé bychom upozornili chorvatské veterány, kterých se obvinění týkají, aby věděli, co mají očekávat,“ řekla Kosor. Dodala, že by navíc okamžitě zahájila procedury nutné k přijetí zákona, který by srbské obžaloby zneplatnil.“  

Předvolební boj

Kosor uvedla, že Chorvatsko mělo v úmyslu samo postavit před soud všechny osoby obviněné z válečných zločinů, ale nemůže se spokojit s rozšiřováním srbské soudní pravomoci na chorvatské území nebo s obtěžováním chorvatských veteránů. Zejména ne v roce, kdy si Chorvatsko připomíná 20 let nezávislosti, dodala.

Kosor obvinila chorvatského prezidenta Ivo Josipovicé, že o žalobě vydané Srbskem věděl, ale vládu o ní neinformoval.  

V prosinci čekají Chorvatsko parlamentní volby a napětí mezi premiérkou Kosor z konzervativní HDZ a sociálním demokratem Josipovićem tak roste.

Podle oficiálního středečního prohlášení prezident o srbských obviněních v době jejich vydání nevěděl, ale vyžádal si informace od pověřených institucí hned poté, co jejich existence vyšla najevo.

„Prezident republiky doporučil vládě a parlamentu, aby se nesnažily protlačit zákon o zneplatnění srbských dokumentů. Místo toho by měly začít pracovat na seriózní mezinárodní smlouvě, která by propříště zabránila zneužití trestního stíhání válečných zločinců a zajistila, že žádné zločiny nezůstanou nepotrestány,“ sdělila prezidentská kancelář.

Navzdory současnému nepříznivému vývoji se vztahy mezi Srbskem a Chorvatskem dlouhodobě zlepšují. Státy si například poměrně často vyměňují oficiální návštěvy svých nejvyšších představitelů.

Nedávné ochladnutí vztahů se Srbskem, včetně přípravy navrhovaného zákona, si někteří pozorovatelé vysvětlují jako součást předvolební kampaně strany HDZ, která věnuje potřebám a postavení válečných veteránů zvláštní pozornost.