Vstup Makedonie a Albánie do EU má od Komise zelenou. V pokračování přístupových rozhovorů s Tureckem je ale zdrženlivá

© European Union, 2018

Evropská komise dnes navrhla členským zemím Evropské unie rozhodnout o zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií a Albánií. Naopak Turecko se v posledním roce dál vzdaluje Evropě, především v oblastech jako je ochrana lidských práv, právního státu a základních práv. Novinářům to dnes ve Štrasburku řekli šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn, když představili letošní zprávu Komise o pokroku kandidátských zemí na cestě ke členství v EU.

Makedonie, jejíž sbližování s EU kvůli sporu o název země dlouhou dobu blokovalo Řecko, je kandidátskou zemí od roku 2005, Albánie od roku 2014. V jejím případě mají některé velké členské státy EU obavy například z růstu kriminality uvnitř Unie. Evropská unie ale dává v poslední době zemím ze západního Balkánu intenzivně najevo, že jejich budoucnost je evropská.

V případě Turecka je ale situace jiná. Evropská unie nyní nevidí možnost s ním otevřít nové kapitoly přístupových rozhovorů.

Komise plně podporuje členství zemí západního Balkánu v EU

Za měsíc se v bulharské metropoli Sofii uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti států regionu, kde by měla Unie tento postoj ještě více zdůraznit. Rozhovory o vstupu už začaly v roce 2012 s Černou Horou a v roce 2014 se Srbskem. Podle Mogheriniové obě země postupují dobře.

„Je to proces. Udržení a prohloubení reforem ve všech oblastech musí – a já jsem si jista, že také bude – pokračovat,“ poznamenala Mogheriniová.

Hahn: Naše rozhodnutí je založeno na zevrubné a faktické analýze. Obě země v posledních měsících udělaly mnohé a to by mělo být uznáno.

Komisař Hahn u dvou zemí, u nichž dnes Komise doporučila zahájit přístupová jednání, ocenil reformy v klíčových prioritách, tedy změny veřejné správy a soudnictví, boj s korupcí a organizovaným zločinem a ochranu menšin.

„Naše rozhodnutí je založeno na zevrubné a faktické analýze. Obě země v posledních měsících udělaly mnohé a to by mělo být uznáno,“ dodal Hahn s tím, že nyní je na EU, aby na pokrok dvojice na cestě do Evropy reagovala.

Vstup Turecka do EU ztrácí podporu

Turecko je součástí Evropy a nadále stále také kandidátskou zemí. „Kromě toho je ale také strategický regionální hráč, který je pro nás klíčový, i když ne vždy ve všem souhlasíme,“ poznamenala šéfka diplomacie EU.

„Naše vztahy s Tureckem jsou jednoznačně daleko komplexnější než jen agenda související s procesem rozšíření,“ upozornila Mogheriniová.

Šéfdiplomatka EU připomněla také úzké hospodářské vazby EU a Turecka, spolupráci v energetice i citlivou otázku řešení situace na Kypru.

Spolupráce s Ankarou musí pokračovat dál

Hahn ocenil pokračující tureckou podporu více než 3,5 milionu registrovaných uprchlíků ze Sýrie. „Jsme odhodláni dál Turecku pomáhat při řešení této výzvy,“ upozornil.

Mogheriniová: Turecko je strategický regionální hráč, který je pro nás klíčový, i když ne vždy ve všem souhlasíme.

„Naše analýza ukazuje, že země dál dělá velké kroky směrem pryč od Evropské unie,“ poznamenal ale komisař s tím, že EU opakovaně Ankaru vyzývá, aby tento „negativní trend“ zastavila. Pro Komisi je to podle něj priorita a unijní exekutiva v dnešní zprávě o Turecku v tomto ohledu dává jasná doporučení.

Jedním z nich je návrh na okamžité ukončení výjimečného stavu, který byl zaveden po nezdařeném pokusu o vojenský puč v létě 2016. Právě po něm se vztahy mezi Tureckem a EU zhoršily a z evropské strany opakovaně zní sílící kritika kroků vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko ji odmítá a na adresu Unie nešetří silnými vyjádřeními.

Erdogan: Bylo by velkou chybou, kdyby Turecko nevstoupilo do EU. Více ˃˃˃˃

„Ráda bych věděla, jaké odpovědi dává v tyhle dny Ankara. Partnerství je proces, který vždy vyžaduje účast dvou stran,“ poznamenala Mogheriniová.

V pondělí ministři zahraničí bloku uvedli, že turecká vojenská operace v severosyrském Afrínu zkomplikovala situaci v zemi a vedla ke zhoršení už tak napjaté humanitární situace v Sýrii.