Volby v Makedonii: vládnoucí strana potvrdila vítězství

Nikola Gruevski, makedonský premiér; zdroj: Evropská komise.

Středopravicová, konzervativní a nacionalistická strana VMRO-DPMNE premiéra Nikoly Gruevského zvítězila v předčasných volbách, které tuto neděli (5. června) proběhly v Makedonii. Aby vítěz voleb sestavil stabilní vládu, bude potřebovat silného koaličního partnera, shodují se komentátoři.

Vítězem nedělních předčasných voleb do makedonského parlamentu (Shromáždění) se stala strana dosavadního premiéra Nikoly Gruevského VMRO-DPMNE, která se společně s koaličními partnery dosud těšila dvoutřetinové parlamentní většině (82 ze 120 mandátů).

Podle volební komise premiérova strana nyní získala (po sečtení 81 % hlasů) 39 % a její hlavní rival, opoziční sociální demokraté (SDSM), 32 %. Greuveského straně vítězství ve volebním klání vynese 55 křesel ve 123členném parlamentu.

I přes počáteční vzájemné obviňovaní obou politických soupeřů, volební den proběhl bez výraznějších komplikací.

Hospodářství a boj proti chudobě

Napětí mezi hlavními makedonskými politickými stranami vyvrcholilo totiž už v lednu, kdy opoziční poslanci opustili poslanecké lavice na protest vůči soudnímu rozhodnutí zmrazit bankovní účty soukromé televizní stanici a tří novin, které se netajily kritikou Gruevského kabinetu. Bojkot parlamentu přivedl zemi až k předčasným parlamentním volbám.

Aby se podařilo splnit předvolební sliby, vítěz voleb bude muset hledat vhodného koaličního partnera. Podle celé řady komentátorů se jím stane Demokratická unie pro integraci (DUI), hlavní strana zastupující na makedonské politické scéně zájmy etnických Albánců, kteří představují téměř třetinu makedonské populace. DUI byla součástí i vládnoucí koalice, která vzešla z posledních voleb v roce 2008.

„Od zítra pokračujeme v naší povinnosti pomáhat občanům,“ nechal se slyšet zřejmě novopečený ministerský předseda Gruevski.

Hlavním úkolem, který před novou vládou stojí, je oživení hospodářské situace v zemi, kterou sužuje až třicetiprocentní nezaměstnanost, a chudoba – Makedonie, kde žije třetina lidí pod hranicí chudoby, patří k nejchudším zemím v Evropě.

Gruevski by také rád pokročil v přibližování země k Evropské unii (Makedonie je kandidátskou zemí od roku 2005) a Severoatlantické alianci.

Největší překážku pro odstartování přístupových jednání představuje dlouholetý spor Makedonie s Řeckem o název země. Název Republika Makedonie, který Skopje používá na domácí scéně, totiž Řecko neschvaluje, protože odkazuje na stejnojmennou řeckou provincii, která leží na severu země.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).

Další kroky:

  • 25. června:      První zasedání nového makedonského parlamentu.
  • 10. srpna:        Nejzazší datum vzniku nové makedonské vlády.