Vlna nových přihlášek. Po Ukrajině chce do EU i Gruzie a Moldávie

© EPA

Gruzie ve čtvrtek oficiálně předložila žádost o vstup do Evropské unie, oznámil podle agentury AFP premiér země Irakli Garibašvili. Moldavská prezidentka Maia Sanduová rovněž podepsala oficiální žádost o členství své země v EU, uvedlo Reuters. Dokument by měl dorazit do Bruselu v nadcházejících dnech. Po přijetí do EU volá také Ukrajina, která od minulého čtvrtka čelí ruské invazi.

„Předkládáme žádost o vstup do Evropské unie,“ oznámil podle AFP gruzínský premiér poté, co podepsal příslušný dokument.

„Gruzie je evropská země. Naše země v průběhu mnoha století patřila k oblasti evropské kultury a civilizace a i dnes přispívá cenným vkladem k její ochraně a rozvoji,“ citovala premiérova slova agentura Anadolu. Gruzie, Moldavsko ani Ukrajina zatím nepatří mezi kandidátské země. V úterý ale Evropský parlament vyzval unijní orgány, aby pracovaly na přiznání tohoto postavení pro Ukrajinu a aby ji začlenily do jednotného unijního trhu.

S Gruzií EU rozvíjí vztahy na základě takzvané dohody o přidružení, díky níž se například snížila cla pro podniky vyvážející do této zakavkazské země.

„Chceme žít v míru, demokracii a svobodě. Zatímco některá rozhodnutí si žádají jistý čas, jiná musí být přijata rychle a razantně a s využitím příležitostí, které přináší proměny dnešního světa,“ řekla Sanduová na tiskové konferenci v Kišiněvě. „Trvalo 30 let, než Moldavsko dospělo, ale dnes je země připravená přijmout zodpovědnost za svou vlastní budoucnost,“ zdůraznila moldavská prezidentka před kamerami.

Pozvánka Ukrajiny do EU je silným symbolem. Západní Balkán žádný takový nedostal

Zatímco Ukrajina čelí ruské invazi, její prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o okamžité přijetí své země do Evropské unie. Něco takového je nereálné, i když k posunu v evropské integraci by dojít mohlo, například z hlediska ukrajinské pracovní síly.

Členství je daleko

Nově přihlášené země však podle expertů nemají příliš velké naděje, že se do unijního klubu v blízké době dostanou. Jejich rychlé přijetí ve světle současného dění by bylo vysoce nestandartní a není pravděpodobné, řekla pro ČTK Petra Kuchyňková z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně

„Celý proces rozšiřování EU o nové země se postupně vyvíjel a je dlouhý. Zahrnuje 35 vyjednávacích kapitol a na schválení velkého množství bodů se musí jednomyslně shodnout všechny členské státy,“ upozornila Kuchyňková.

Další překážkou pro tyto tři země je, že na jejich území probíhá konflikt. Stejně jako na Ukrajině, tak také na území Gruzie a Moldávie fungují separatistické oblasti, které podporuje Rusko. „Aby mohla země vstoupit do Unie, musí mít vyřešené vztahy se sousedy,“ dodala Kuchyňková.