Vládnoucí strany ve Slovinsku a Chorvatsku utrpěly porážku

Chorvatská premiérka Jadranka Kosor, zdroj: Evropská komise.

Evropská dluhová krize si vybrala své zatím poslední oběti. Vládnoucí strany ve Slovinsku, členské zemi evropské sedmadvacítky, a Chorvatsku, které je zatím nejžhavějším kandidátem na vstup do EU, drtivě prohrály při parlamentních volbách, jež v obou zemích proběhly o víkendu.

Překvapivým vítězem slovinských voleb, které proběhly v neděli (4. prosince), se stala středolevicová strana Pozitivní Slovinsko vedená předním podnikatelem, starostou Lublinu a bývalým šéfem firmy Mercator, která představuje největší maloobchodní řetězec v zemi, Zoranem Jankovićem. Podle předběžných výsledků strana získala 28,5% hlasů.

Sociální demokraté ministerského předsedy Boruta Pahora, jehož vláda padla už na podzim, skončili až na třetím místě, když vybojovali 10,5 % hlasů. Komentátoři se shodují, že za jejich dosažený výsledek může vysoká úroveň nezaměstnanosti a pokles slovinské ekonomiky.

Na druhém místě skončila středolevicová Slovinská demokratická strana, v jejímž čele stojí bývalý premiér země Janez Janša. Získala 26,3 % hlasů. Janša porážku uznal a vítěznému Jankovičovi pogratuloval.

Slovinsko, které přistoupilo k EU v roce 2004 a společnou měnu euro přijalo o tři roky později, nyní čekají vyjednávání o koalici, protože vítěz voleb – Jankovičovo Pozitivní Slovinsko nezískalo tolik křesel, aby mohlo sestavit jednobarevnou vládu. Jaknović se ale nechal slyšet, že koalice se Slovinskou demokratickou stranou nepřipadá v úvahu.

„Mohu spolupracovat s kýmkoliv, až na Janeze Janšu,“ prohlásil.

Podle některých analytiků by Janković mohl sestavit koaliční vládu s Pahorovými Sociálními demokraty a některými menšími stranami.

Chorvatsko povede diplomat

V Chorvatsku, které by mělo na zasedání Evropské rady na konci tohoto týdne (8.-9. prosince) podepsat smlouvu o přistoupení k EU, utrpěla těžkou porážku vládnoucí středopravicová strana HDZ (Chorvatské demokratické společenství), v jejímž čele stojí premiérka Jadranka Kosor.

HDZ, která politické scéně bývalé jugoslávské republice dominuje poslední dvě desetiletí, obdržela ve 151členném jednokomorovém chorvatském parlamentu pouhých 48 křesel. Předběžné výsledky ukazují, že opoziční blok „Kukuriku“ získal 79 míst.

Kukuriku (čili chorvatsky „Kykyryký“) je vedený bývalým diplomatem – pětačtyřicetiletým sociálním demokratem Zoranem Milanovićem a sdružuje čtyři strany – sociální demokraty, Istrijské demokratické shromáždění, Chorvatskou stranu důchodců a Liberály (Chorvatská lidová strana – Liberální demokraté HNS). 

Milanović, který se zřejmě stane příštím chorvatským premiérem, Chorvatům vzkázal, že budou muset pracovat „více, tvrději a déle“, aby před tím, než se země o počtu 4,3 milionů obyvatel připojí k EU, přispěli k opětovnému růstu domácího hospodářství. Očekává se, že se Chorvatsko stane členem EU v červenci roku 2013.

Dosluhující premiérka Jadranka Kosor, která již oznámila odchod do opozice, podepíše Smlouvu o přistoupení Chorvatska v pátek, čímž se stane prvním chorvatským politikem, který se ve funkci pozorovatele zúčastní summitu EU.

Chorvatská nezaměstnanost v říjnu dosáhla 17,4% a nedostatek likvidity ochromil podle zpráv z médií mnohé místní podniky. Zahraniční dluh země překročil 100 % HDP.