Vítězem historicky prvních voleb v Kosovu je Hashim Thaçi

Zdroj: CreativeCommons.org; Autor: timtom.ch

Dosavadní premiér Kosova Hashim Thaçi potvrdil vítězství v prvních parlamentních volbách od vyhlášení samostatného kosovského státu. Volby se konaly o víkendu (12. prosince) a Thaçiho Demokratická strana Kosova (PDK) v nich získala 31 % hlasů.

Podle výsledku průzkumů, které proběhly mezi voliči, jež opouštěli volební místnosti, 31 % z nich svůj hlas odevzdalo ve prospěch Thaçiho Demokratické strany Kosova (PDK). Její bývalý koaliční partner, Demokratický svaz Kosova (LDK), zaznamenal 25 % hlasů. Oficiální výsledky předčasných voleb do 120členného parlamentu by měly být známy nejpozději do dnešních večerních hodin.

Obě největší kosovské politické strany usilují o členství v EU a Severoatlantické alianci. Zároveň chtějí pokračovat v privatizaci státních podniků. Ani jedna z nich ale v průběhu volební kampaně nepředstavila konkrétní plán na to, jak oživit skomírající kosovskou ekonomiku.

V posledních volbách, které se konaly rok před vyhlášením nezávislosti na Srbsku v roce 2008, PDK získala 34,3 % a LDK 22,6 %.

Thaçi podruhé

Pokud se odhady volebních výsledků potvrdí, největší šanci na to stát se premiérem nejmladšího státu Evropy, jehož nezávislost však neuznávají všechny státy EU (včetně Slovenska či Španělska), má bývalý vůdce kosovských Albánců Hashim Thaçi. Aby mohl zajistit důvěru své vládě, bude muset získat podporu menších stran, shodují se komentátoři. Vláda tak bude zřejmě opět koaliční.

Pro Evropskou unii a Spojené státy americké představovaly volby tak trochu test mladé kosovské demokracie. Jejich hladkým průběhem je podmíněn případný budoucí vstup země do Unie a NATO a rozhovory se sousedním Srbskem. I přesto, že volby doprovázela řada menších incidentů, podle ústřední volební komise proběhly v pořádku.

Albánci vs. Srbové

Velkým překvapením nedělního volebního klání v Kosovu byl úspěch albánského hnutí Sebeurčení Albina Kurtiho, které se o hlasy voličů ucházelo vůbec poprvé. Svou volební kampaň postavilo na myšlence albánského nacionalismu a odporu k mezinárodní kontrole Kosova. Hnutí skončilo třetí – získalo 16 % hlasů.

Voleb, které byly vypsány v důsledku toho, že vláda premiéra Thaçiho neustála na začátku listopadu hlasování o důvěře (EurActiv 4.11.2010), se zúčastnilo téměř 30 politických stran či hnutí.

K volebním urnám ale přišli především kosovští Albánci, Srbové volby bojkotovali. „Tyto volby byly organizovány státem, který pro mě neexistuje. To byl důvod, proč jsem nešel volit,“ vysvětlil Dragan Vukosavljevic, Srb, který žije na severu Kosova v Mitrovici, jež představuje symbol etnického rozdělení země.

Podle informací BETA, partnerské agentury EurActivu v Srbsku, volební účast mezi kosovskými Srby dosáhla 11 %, zatímco kosovských Albánců se k volebním urnám dostavilo 47,8 %.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).